Најновије

Хитлеров савезник у Индији планирао устанак са 100.000 војника!

У завршној фази Другог светског рата, када је Хитлерова деморалисана војска бежала из Француске пред савезницима и француским Покретом отпора, три виша немачка официра су пребегла.
Хитлер (Фото: ww2australia.gov.au)

Хитлер (Фото: ww2australia.gov.au)

Информације које су они дали британским обавештајцима су сматране толико поверљивим да су 1945. године закључане и нису требале да угледају светло све до 2021. године. Међутим документарац са Би-Би-Си је имао раније увид у овај тајни фајл. Откривено је како је на хиљаде индијских војника који су се придружили Британцима у борби против фашизма променило своју лојалност британском краљу за лојалност Адолфу Хитлеру, невероватном причом о лојалности, очају и издаји које су претиле да угрозе британску власт у Индији, познате као “Рај”. Прича коју су немачки официри испричали њиховим истражитељима почиње у Берлину 3. априла 1941. године. Ово је био дан када је лево крило индијског револуционарног лидера Субаса Чандра Босе, стигло у немачку престоницу. Шест месеци касније, уз помоћ немачког министра спољних послова, он је успоставио “Центар за слободну Индију”, одакле је штампао и делио флајере, писао говоре и организовао њихово емитовање како би прибавио подршку његовом циљу. До краја 1941. године Хитлеров режим званично је одобрио његову владу у егзилу “Слободна Индија” и чак се сложио да помаже Босеу да прикупи војску како би се борио за његов циљ која се звала Легија слободне Азије. Босе се надао да ће прикупити снаге од око 100.000 војника који би наоружании опремљени од стране Немаца успели да протерају Британце из Индије. У августу 1942. године Босеова регрутација је узела пуни мах. Масовне церемоније су одржеване уз присуство широких народних маса. Једном приликом неко је од присутних изјавио да се куне како ће поштовати завет и како ће се поштовати помоћ немачког вође Адолфа Хитлера. 3.000 индијских затвореника било је регрутовано у Легију слободне Европе. Али уместо да буде задовољан, Босе је био забринут. Лево крило се дивило Русији и било је очајно када је Хитлер кренуо на совјете. Ствари су се погоршале након напада на Стаљинград када се немачка војска повлачила и није била у позицији да понуди Индијцима помоћ како би протерали Британце. Када је индијски револуционар срео Хитлера 1942. његове сумње су биле потврђене и он је био убеђен да вођа нациста хоће да искористи његове војнике у пропагандне победе, а не војне. Тако је у фебруару 1943. Босе окренуо леђа својим легионарима и тајно побегао у Јапан. Тамо је уз помоћ Јапанаца успео да скупи војску од 60.000 војника и да крене у марш на Индију.
Прочитајте још:Откривени тунели у којима је Хитлер реализовао план који би преокренуо рат
На крају уместо да отерају Британце из Индије, легија је одведена у Француску, а онда у Немачку. Годину дана касније одведени су назад у Индију где су одслужили кратку затворску казну. Али када су Британци извели пред суд тројицу њихових официра у близини Делхија било је побуна у војсци и протеста на улицама, пише Би-Би-Си. Британци су били свесни да се на индијску војску више не могу ослонити , поготово да Рај више није оно што је био и да ће уследити независност до које је убрзо и дошло. Босе није дочекао да види дан за који се толико борио јер је умро 1945. године. Од тада мало се могло чути о поручнику Барвант Сингу И његовим легионарима. Од краја рата било је забрањено да се његова прича емитује и његова сага била је закључана у архиви све до сада. Извор: Srbijadanas.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА