Колумниста "Политике" и Војно-политички коментатор Мирослав Лазански изјавио је приликом гостовања на Радио телевизији Републике Српске да није руски председник одустао од Јужног тока, већ ЕУ, а говорио је и приватизацији НИС-а и злоупотребама претходне власти у тој компанији.
- НИС је већ уложио или ће уложити око две милијарде евра у инвестиције. Под Гаспромом. У време кад је био чисто српски, ништа није зарађивао, сад зарађује и мислим да је највећи пунилац буџета Србије - рекао је Лазански гостујући на РТРС. - Е, сад имате многе примедбе, многи кажу: "Ах, НИС је продат за будзашто за 400 милиона евра". Притом, кад су Руси дошли, отворили папире, онда смо видели да је претходна екипа на власти, мислим на Демократску странку, да су узели 100 милиона евра за разне предизборне кампање. А то уопште нису приказали ни у позитиви ни у негативи, то се скривало. Нико није знао, тек кад су Руси прочешљали папире питали су где је то испарило. Онда се испоставило да је дато за финансирање Демократске странке и њој блиских странака. Заправо су Руси преварени , али они су то исплатили - рекао је Лазански. Он је напоменуо да су од пара важније историјске везе и напоменуо да је то нешто што се српском народу у Србији или републици Српској не може променити преко ноћи. - Не можете рећи "Руси нису наши пријатељи". Па никад нас нису бомбардовали, да пођемо само од тога. Па цар Николај је изгубио престо, цела царска породица је изгубила живот због уласка у Први светски рат због помоћи Србији. Руси су нам помагали. А кад гледате историјски - кад смо ми то њима помогли? Нисмо ни 1948, затим 1956. око Мађарске опет смо осудили, 1968. око Чехословачке, 1979. Авганистан, кад год смо могли ми смо осудили Москву - истакао је Лазански.
Говорећи о отказивању Јужног тока, Лазански је рекао да је то пословни потез Русије. - Русија се руководи пословним интересима, а он је јасан. Јужног тока нема без Бугарске. Према томе, није ово отказао Владимир Путин, него је ово отказала бугарска влада и Европска Унија. Ако су се они противили тој солуцији да произвођач гаса контролише и испоруку, односно гасовод, е, сад да ли би ту могла да ускочи нека друга руска компанија, која није произвођач гаса, да би задовољили захтеве Трећег енергетског пакета, видећемо. Али, мени није ово нека катастрофа. Владимир Путин је јако добро рекао. Ако Европа не жели Јужни то, неће га имати. То значи, ако Европа у једном часу буде желела, можда ће га имати. Није ово ништа дефинитовно - нагласио је аналитичар. Он је подсетио да је ту укључено пуно интереса, који се тичу француских, немачких, аустријских, италијанских компанија, и да није власник Јужног тока само Гаспорм, односно Русија, него су то и други. - Њихове акције доводе се у питање. И они ће имати штету. Бугарска 90 одсто зависи од енергената из Русије, ако они неће Јужни ток, Русија ће наћи друге начине да Европу снабдева. Бугарска би добијала 400 милиона евра годишње од транзита. Како ће ЕУ надокнадити губитке Србији, Аустрији, Мађарској, Бугарској... Неће. Они о малим играчима, посебно са југоистока Европа не воде рачуна, нити их то пуно потреса. Њих ће више занимати губици ових компанија француских, аустријских, италијанских, они ће да врисну до неба - уверен је Лазански. Он сматра да је све ово заједно једна врста геополитичког рата против Русије - почевши од обарања цена нафте, потом економских санкција "које су заправо објава рата", и на крају заустављање Јужног тока "кроз забрану Бугарима да почну да граде свој део". - Али интересантно, Немачка узима преко Северног тока големе количине гаса. И нико да каже из Америке или ЕУ - ако не иде Јужни, зауставите Северни ток. Једноставно то говори да у ЕУ постоји нека прва лига чланица, друга лига, а да смо ми нека четврта лига - закључио је Лазански.
Прочитајте још:Српски бизнисмен из Чикага даје милион евра за главу Шиптара који је пустио дрон!
Извор:
Србија данас