БЕОГРАД - Студенти из Србије моћи ће да студирају бесплатно на било ком државном универзитету у Немачкој, док би у Француској морали да плате само 200 евра.
Поред тога што Србија има највеће цене студирања у региону, истраживање „Блица“ показало је да су школарине скупље чак и од многих у Европи. Немачка ће за школску 2014/15, од зимског семестра, укинути школарине за основне студије и за стране студенте. Академац из Србије на студијама у Немачкој плаћао би само трошкове живота и поједине таксе. - Једино што ће се плаћати на факултету јесу студентске таксе, које износе од 250 до 300 евра. Али уз то добијате карту за превоз за цео семестар. За живот треба до 1.000 евра месечно, од чега 400 до 500 евра иде за стан - прича Вукосава Вуковић (27), која је тренутно на мастер студијама у Берлину. Треба имати у виду и да законодавство ЕУ дозвољава да страни студенти (из земаља изван ЕУ) раде само 120 дана пуног радног времена или 240 дана пола радног времена без радне дозволе. Студије у Француској такође су јефтиније од оних у Србији. Цена просечне школарине у овој земљи чак пет пута је мања од просечне школарине у Београду и Новом Саду. Студије у Аустрији више нису бесплатне за грађане Србије, али су школарине у Бечу јефтиније од оних у Београду и Новом Саду. - Школарина се по семестру плаћа до 450 евра. Страни студенти не смеју да раде више од 10 сати недељно, а месечна плата за такво радно време је до 350 евра. Стан је 200 до 300 евра месечно. Ко не зна немачки, курс кошта 500 евра по нивоу - прича Данијела Живковић, која студира у Бечу. - Школарине су око 180 евра за основне студије, 250 евра за мастер и 400 за докторске. Студенти који имају стипендију не плаћају школарину јер се стипендије додељују по социјалним критеријумима. Приликом уписа потребно је имати и здравствено осигурање. Они који немају да плате имају бесплатно осигурање, а они који имају плаћају око 250 евра годишње. До тренутка добијања дипломе, студенти раде по неколико стажева, дакле добијају и радно (практично) искуство у својој области, имају солидан ЦВ и могу бити запослени одмах након добијања дипломе - објашњава за „Блиц“ Слађана Милутиновић, докторанд на Докторској школи у Греноблу.
Прочитајте још:Графити против Русије у Новом СадуНотари зарађују по 5.000 евра месечноОПАСНЕ КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ: Србији прете поплаве, врућине и изумирање врста!
Школарине су, додаје она, ниске јер Француска поступа у складу с међународном конвенцијом о економским, социјалним и културним правима, која налаже да образовање мора бити доступно свима. Исту конвенцију потписала је и Србија. - Париз је скуп, а у мањим градовима могуће је изнајмити собу у студентском дому за око 150 евра. Половина тог износа добија се од државног буџета за социјалну сигурност, који свим грађанима испод одређеног нивоа месечног примања уплаћује одређене суме за становање или живот - каже наша саговорница. Извор: Блиц