Најновије

СУТРА ЈЕ МАРКОВДАН: Народ верује да на овај дан никако не смете да...

Српска православна црква и верници сутра славе Светог јеванђелисту Марка, сапутника и помоћника апостола Петра који је у својој посланици, Марка назвао својим духовним сином.

Свети јеванђелиста Марко, манастир Милешева 17. век (Фото: public)

Кад је Марко био са Петром у Риму, замолише га верници да им напише спасоносну науку Господа Исуса и Његов живот и чудеса. Марко је написао Свето јеванђеље које је и апостол Петар посведочио као истинито, и тада Марка поставио за епископа и проповедника у Мисиру (данашњи Египат). Мисир је у то време био у мраку незнабоштва, гатарства и идолопоклонства, али је Марко уз помоћ Божју посејао семе хришћанства по Ливији, Амоникији и Пентапољу. Из Пентапоља дошао је Марко у Александрију и ту основао цркву, поставио епископа, свештенике и ђаконе, те и овде учврстио хришћанство. Своје проповеди поткрепљивао је многим чудесима и добрим делима. Бежао је од прогона у Пентапољ, а потом поново у Александрију. Незнабошци су тада ухватили Марка и уз силне погрде вукли га улицама Александрије. Сав рањав и крвав доспео је у тамницу где му се јавио анђео небески, а потом и Господ Исус крепећи га речима: “Мир теби Марко, јеванђелисте мој!” Марко ја одговорио:”Мир и Теби Господе мој, Исусе Христе!” Сутрадан су поново почели да га муче, али он је издахнуо и отишао у бољи свет. Беседа каже: “У овом свету непрестаног покрета и непрестаних промена, човек хтео не хтео мора бити запослен, било добрим било злим деловањем. Лењив човек није незапослен: он је вредни посленик ђавола. Лењо тело и лења душа најподеснија је њива за ђаволско орање и сејање.”

Народна веровања

Марковдан се у Србији обележава и празнује од давнина. Веровало се да ће онога ко се данас огреши и не испоштује апостола Марка стићи казна у виду олуја и громова који ће му уништити имање. Зато на данашњи дан земљорадници ништа не раде на својим њивама. Марковдан се сматра "благим даном", временом за одмор и молитву. Ова традиција се пренела и на остала занимања - данас никако не треба радити јер се верује да Свети Марко хода светом са корпом пуном града, па оном ко ради шаље невреме које ће га пратити преко целе године.
Такође, ово је лош дан за спавалице. На овај дан, верује народ, никако не ваља дремати преко дана јер ће се онда бити бунован и поспан преко целе године. Изузетак су они који су већ "згрешили" и спавали на Ђурђевдан. Они, према веровању, треба да одремају неко време на истом месту на ком су се и огрешили, јер ће тако "поништити дејство" пређашњег сна и неће их стићи "казна" у виду главобоље до следећег Ђурђевдана. Извор: Телеграф/Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА