Најновије

Срби у Торонту и Монтреалу славе Васкрс

За Србе у Торонту и околини, али и за све госте у данима једног од највећих хришћанских празника Васкрса, места окупљања су два света храма - манастир Светог преображења Господњег у Милтону и црква Свих светих у Мисаги.

Једини манастир

Манастир Преображења Господњег у Милтону, шездесетак километара од Торонта, први је и, за сада, једини српски православни манастир у Канади. Његове темеље освештао је патријарх Павле октобра 1991, а манастирску цркву 12. јуна 1994. Живопис у манастиру и цркви изобразио је иконограф и фрескописац Драгомир Маруновић из Београда. Између осталих, ту је и величанствена фреска Христа Пантократора на куполи храма. Овај манастир чувен је на америчком континенту и по томе што се у њему чувају делови и честица нетрулежних моштију великих хришћанских светитеља с почетка историје цркве, од првог до трећег века: светог Василија Великог, светог Игњатија Богоносца, светог Атанасија Великог, светог Поликарпа Смирнског, светог Пантелејмона, светог Харалампија, светог Нектарија Егинског, свете Ирине и мошти светог Нектарија Оптинског, светитеља с почетка 20. вијека. На делу имања овог светог храма уређено је и прво српско гробље у Канади, а одмах уз цркву и велики пикник простор са свим пратећим садржајима: летњи павиљон са кухињом и пецаром, спортским теренима за фудбал, одбојку и кошарку. За најмлађе је уређен посебан кутак где могу безбрижно и безбедно да се играју. Манастир је нарочито посјећен за васкршње празнике, када по православним обичајима свештенство држи литургије. Након литургије честита се празник речима "Христос васкрсе", након чега следи традиционално туцање јајима.

Цркве у Мисаги и Монтреалу

Нешто ближе Торонту је Мисага. У њој је црква Свих светих. Службу у овом храму служи и ђакон Данијел, младић из Краљева. Црква је новијег датума и још је називају "Црква дворца" како би се разликовала од старе цркве у граду. Монтреал је град који плени лепотом. Умногоме подсећа на велике европске градове, можда и због тога што је овај део Канаде дуго био под управом Француза и зато се у овом делу Канаде и сада говори француским језиком. Посебно је леп његов стари град са улицом Сент Катерине са бројним знаменитостима. У Монтреалу је и Српска православна црква Свете тројице, али не треба пропустити ни посету цркви Нотр-дам, копију њене "старије сестре" у Паризу али са нешто мањим димензијама.

Споменик Тесли

Канада се посебно дичи Нијагаром и њеним водопадом који плени својом необичном лепотом, па с разлогом носи епитет једног од свјетских чуда природе. У свако доба оно има своје чари, па чак и кад је зимус било залеђено. И у овом канадском дијелу Нијагаре и њених водопада Србин се осећа лепо и поносно. Разлог је споменик нашем знаменитом земљаку Николи Тесли. У природној величини, уз реч иноватор и годину рођења и смрти (1856-1943) прати га текст на енглеском језику. - Свети Ђорђе, српска православна црква са Нијагариних водопада, у сарадњи са Удружењем "Нијагарини паркови", подигли овај споменик Николи Тесли, физичару, проналазачу и електроинжењеру - стоји у тексту. Штета је што овај историјски епитаф није и на српском језику и ћирилици, посебно што иза њега стоји српска православна црква. Уз посету Нијагариним водопадима лепо је попети се и на тамошњи торањ "Skylon Tower ", чија је висина 156 метара. Са њега се посебно лепо види водопад Нијагаре и са канадске и са америчке стране. Извор: Глас Српске  

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА