Најновије

Привредници апелују на реформу јавног сектора

БEOГРAД - Привредници траже од нове владе хитну реформу jавног сектора, jер гломазна и скупа бирократиjа гуши њихово пословање, изjавио jе Танјугу директор Униjе послодаваца Србиjе, Драгољуб Раjић.
Фото: Википедија

Фото: Википедија

Tо jе, према анкети малих, средњих и великих предузећа први приоритет за нову владу из "угла привреде". "Привредници сматраjу да оно што држава може да уради за њих jесте да коначно почне да смањуjе администрациjу и бирократиjу, коjа jе толика да гуши пословање а посебно у последњих четри-пет година, jер одузима много времена и кошта привреду", рекао jе он. Привредници, према његовим речима, сматраjу да мора потпуно да се реформише опорезивање зарада и то тако да оне коjе су до нивоа просечне зараде не треба да имаjу више од 40 одсто оптерећења порезима и доприносима. "A минимална зарада, као у другим европским земљама, треба потпуно да буде ослобођена пореза и доприноса. Tакође, минимална зарада законом треба да се ограничи да може да се исплаћуjе само годину дана, и то у случаjевима када фирма има финансиjске проблеме односно смањене приходе", каже Раjић. Oн сматра да минимална зарада не треба да постане пракса, већ да се третира као ванредна околност када фирма треба да преживи. На трећем месту jе озбиљна организована борба против сиве економиjе. "Држава треба да смањи порезе и доприносе на зараде а фирмама коjе су почетници у пословању у првих годину-две да смањи оптерећења, на пример, да их ослободи плаћања неких доприноса", рекао jе директор УПС - а. Раjић jе мишљења да држава за то има интерес, jер ће на таj начин оне коjи су пословали у сивоj економиjи увести у легалне токове, а онима коjи су до сада били на бироу омогућити да започну посао и тако стећи нове пореске обвезнике.
"Заjедно са стимулативним мерама треба пооштрити и казне и увести да сваки поjединац коjи jе ухваћен да илегално тргуjе одговара свом своjом имовином", навео jе Раjић, и додао да су те казне веома оштре у другим европским земљама.
Привредници траже и промену пензионог и здравственог система. Према речима Раjића, став привредника jе да jе здравствени систем прескуп а услуга неквалитетна, и да треба изjедначити приватно и државно здравство, jер би тако jедан део здравствених радника прешао у приватни сектор и грађани би имали бољу услугу. Држава, такође, треба да уведе минималну гарантовану пензиjу за све коjи испуне одређене услове, а да се старим корисницима, односно онима коjи су остварили пензиjу по старим условима, гарантуjу одређена права и да се направи одговараjући прелаз, казао jе он. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА