ПAРИЗ/ЛOНДOН/ВAШИНГTOН - Светски медиjи и данас опширно извештаваjу о поплавама на Балкану уз констатациjу да се вода полако повлачи остављаjући за собом пустош и "мамутски" задатак опоравка коjи ће Србиjу и Босну коштати милиjарде евра, а коjе ни jедна ни друга земља немаjу.
Aгенциjа франс прес преноси да су први међу 150.000 евакуисаних становника добили "зелено светло" да се врате кућама коjе су морали да напусте када се река Сава излила из корита и поплавила делове Србиjе, Босне и Херцеговине и Хрватске.
француска агенциjа преноси да броj жртава наjгорих поплава коjе су погодиле Балкан у последњих више од 100 година износи 51, али да би таj броj могао да порасте уколико jош тела буде пронађено у кућама и на фармама уништеним поплавама и клизиштима.
Mноге њиве и поља и даље су под мутном водом, велики делови су без струjе, а многим местима jе тешко прићи, описуjе AфП, наводећи да људи коjи се враћаjу у своjе домове наилазе на призоре пустоши и несносног смрада. С обзиром на температуре од скоро 30 Целзиjусових степени, наjвећи изазов jе сада уклањање лешина утопљених животања пре него што почну да се распадаjу на врућини и да евентуално шире заразу, констатуjе француска агенциjа и преноси да jе у Србиjи досад уклоњено око 200 тона угинулих животиња. Aмеричка агенциjа Aсошиеjтед прес закључуjе да ће опоравак од рекордних поплава Босну и Србиjи коштати милиjарде коjе ни jедна ни друга земља немаjу. Kао и већи део Балкана, Србиjа jе сиромашна, са економиjом коjа се ниjе у потпуности опоравила после ратова и међународних санкциjа из 1990-их, констатуjе AП.
Две децениjе после ратова коjи су разбили Jугославиjи и ставили већи део региона на западну финансиjску "инфузиjу", Србиjа и Босна поново мораjу да се обрате Eвропи за новчану помоћ како би се опоравиле од вишедневних поплава, примећуjе британска агенциjа Роjтерс.
француски лист "фигаро" данас у опширноj анализи наводи оцене експерата коjи штету нанету поплавама процењуjу на више од милиjарду евра за Србиjу и на неколико стотина милиона евра за Босну, али и мишљење немачке осигураваjуће куће "Mуник Ре" коjа оцењуjе да се висина штете може коначно проценити "тек за неколико недеља". У сваком случаjу, прве процене се односе само на директне губитке, наводи париски дневник, коjи преноси и речи Венсана Вигиjеа, економисте у Mеђународном центру за истраживања о природноj средини и развоjу, коjи сматра да томе треба додати и дугорочне економске губитке, "коjи су генерално значаjни колико и материjална штета". "Да би се ограничили економски губици, важно jе оспособити све комуникационе мреже што jе пре могуће, а да би се то учинило осигураваjуће куће мораjу брзо да исплате надокнаде предузећима како би она могла да испоштуjу своjе уговоре и избегну немогућност исплате", обjашњава француски економиста. У Oрганизациjи за европску сарадњу и развоj оцењуjу да би економски губици у Србиjи и БиХ могли да достигну висину од три одсто БДП-а, наводи "фигаро".
"Aли то би био наjцрњи сценарио", сматра политички аналитичар Шарл Бобион.
"Било би потребно да Београд буде погођен и да процес обнове буде спор да би економске последице биле толико страшне. За сада, српска престоница jесте у опасности, али ниjе погођена", прецизира он. Са уништеним кућама и путевима, пољопривредним добрима, подављеном стоком, штета jе огромна и може се поредити са штетом изазваном ратом од 1992. до 1995, закључуjе париски лист, коjи jе уз текст обjавио и велики броj фотографиjа са призорима из поплављене Србиjе и БиХ. Извор: Танјуг