Најновије

ПАЖЊА: Клима у Европи се мења, Србија постаје Сахара

СВЕТ - Експерт за климатске промене Никола Стерн упозорава да, према подацима којима се данас располаже, свет срља у пропаст уколико се не предузму хитне мере које би спречиле пораст температуре.
Пустиња у граду, пустиња у граду... (Фото: ЈуТјуб)

Пустиња у граду, пустиња у граду... (Фото: ЈуТјуб)

Уколико човечанство не преузме драстичне мере, глобална температура ће се повећати за четири степена до краја овог века што ће неминовно довести до промене стила живота људи, али и њиховог исељавања из регија у којима тренуто живе.
Део Србије, као део Јужне Европе, претворила би се у Сахару.
Експерт за климатске промене Никола Стерн упозорава да, према подацима којима се данас располаже, свет срља у пропаст уколико се не предузму хитне мере које би спречиле пораст температуре од предвиђена четири степена, пренео је франуски магазин Слат. Стерн објашњава да у последњих десет милиона година није забележен толико велики пораст температуре на Земљи, а да људски род који се појавио пре само 250.000 никада није живео у свету топлијем за четири степена. У последњх 8.000 година просечна температура је скоро константа уз осцилацију између једног и 1,5 степени. Таква климатска стабилност омогућила је узгој житарица, бављење пољопривредом на сталним поседима и насељавање становништва по селима и градовима. На основу више научних студија, Стерн је направио слику света у условима више просечне температуре за четиру степена.
Јужна Европа би била претворена у Сахару, а афричка пустиња би се проширила ка југу са погубним последицима за поједине земље међу којима је Нигерија.
Снег би нестао са венаца Хималија, што би довело до промене корита и праваца водених токова од којих зависи две милијарде људи. Ни амерички континент не би био поштеђен, посебно Анди и Стеновите планине.
Отопљавање снега са ових планина, довело би, између осталог, до хроничког недостака воде који би погодио бројне популације. Осим тога, монсун на северу Индије од којег зависи пољопривредна активност стотине милиона људи, радикално би се изменио, доводећи до масивних миграција и фундаменталних промена на нивоу начина производње и потрошње житарица, махунарки и поврћа.
Шуме као што је Амазонски басен биле би погођене пустошењем и нестанком на хиљаде врста које не би оделеле климатским променама. Екстремни климатски феномени чије су карактеристике разорни ветрови – урагани, олује и циклони постали би честа појава. Ниво мора би се подигао. Пре три милиона година када је на планети температура била виша за три степена него XИX веку у преиндустријском периоду, ниво мора је био виши за 20 метара него што је данас. Раст нивоу мора од два метра у односу на садашњи приморао би 200 милиона људи на пресељење. Овакав сценарио могао се догодити пре краја столећа, тврди Стерн. Извор: Телеграф.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА