Најновије

Ђурић: Београд не говори језиком силе!

ГРАЧАНИЦА – Нови директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је у Грачаници да ће врата те канцеларије бити отворена за све који живе на Косову и нагласио да је дошло време да се оконча спор између Албанаца и Срба.
Фото: ЈуТјуб

Фото: ЈуТјуб

„Време је да се спор који имамо оконча, да се нађе решење које ће задовољити, колико год је могуће потребе свих, укључујући и Албанце. Косово и Метохија данас јесте лоше место за живот за Србе, али свакако није добро место за живот ни за Албанце”, рекао је Ђурић новинарима и грађанима. Он је казао да иста, зла судбина чека и албанску и српску децу, ако се не стане на пут клановским поделама, мафијашком организовању, трговини дрогом, људима и оружјем. Ђурић је истакао да Србија није крива за лошу економску ситуацију у Покрајини и нагласио да није против приштинских власти завела никакве санкције, трговински ембарго или енергетску блокаду. „Београд не говори језиком силе, не прети и не уцењује. Нема основа да од стране властодржаца у Покрајини у недоглед буде коришћен, као изговор за наставак политике чији је резултат данашње безбедносно, економско, политичко и социјално стање на Косову и Метохији”, казао је Ђурић.
Према његовим речима, Србија жели да буде део решења и актер напретка.
„Зато позивам и Албанце грађане Републике Србије, са Косова и Метохије и из других делова земље да се придруже да разговарамо. Да нађемо начин да живимо у миру, да осигурамо да године које долазе не донесу ново безнађе већ да решимо наслеђене проблеме и да исправимо грешке из прошлости”, рекао је он. Ђурић је рекао да су Срби и Албанци потребни једни другима, да би мирна будућност српске и албанске деце требало да буде приоритет свим учесницима у процесу и указао да је спреман да о тој будућности увек разговара. Ђурић је рекао да ће се у свом раду у Канцеларији за Косово и Метохију водити државним интересима и да ће сарађивати са свима без обзира на њихову страначку припадност. Истакао је да је данашњи положај српског народа на Косову и Метохији неодржив и да није достојан века у којем живи. „Учинићемо све, сарађујући са Европском унијом и другим међународним партнерима да омогућимо одржив повратак расељених, а да онима који су данас у покрајини пружимо максимум социјалних, економских и политичких права које имају грађани било ког дела планете”, рекао је Ђурић. Он је истакао да су у овом тренутку основна права припадника српске заједнице на Косову и Метохији на веома ниском нивоу.
Оценио је да је Србија кроз преговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини донекле успела да постави добре основе за побољшање положаја косметских Срба.
„Успостављање заједнице српских општина и њено успешно функционисање биће један од приоритета у предстојећем периоду. Српско име враћено је Бриселским споразумом у политичку терминологију Покрајине и признају га данас и Европа и свет и привремене власти у Приштини. Зато је важно то име сачувати”, рекао је Ђурић. Он је истакао да Србија није заборавила свој народ у Покрајини и да „док има Срба на Косову и Метохији, да ће тамо бити и Србије”. Извор: Бета

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА