БEOГРAД - Штраjк синдиката има смисла када постоjи могућност да се њиме побољша положаj радника, а не када се, као што jе сада случаj, када се употребљава као механизам за наставак прескупог задуживања, оценио jе данас економиста Mилан Kовачевић.
Oн jе за Танјуг оценио да jе проблем са изменама Закона о раду настао зато што се велики део предложених измена односи на jавни сектор, коjи jе, како jе истакао, наjлошиjи део укупног друштвеног ткива и коjи има превише запослених, коjи не доприносе довољно, али коjи покушаваjу да задрже таj привилегован положаj. "Mи и сада трошимо више новца него што имамо, па се све више задужуjемо и полако се проближавамо зиду, када више неће бити могуће да се задужуjемо, што би неминовно jедног тренутка довело до банкрота", указуjе Kовачевић. Према његовим речима, млади, незапослени људи у Србиjи су сигурно очекивали и више, како би могли да дођу до посла и да не би били принуђени да одлазе из земље. И овакав закон се, како jе рекао, ниjе довољно приближио концепту тржишта радне снаге, у оквиру кога би запослени имали могућност да уговараjу да раде код послодавца и где би се уз помоћ уговора изравнали интереси jедних и других, рекао jе Kовачевић. Oн jе нагласио да се не може било коjим законом натерати послодавац да даjе већу плату запосленом и нагласио да какав год да jе закон о раду, приватни послодавац ће добром раднику увек повећати плате, а лошим смањити.
Прочитајте још:(ВИДЕО) Корејска Јура најурила синдикалце који су гостовали код Малагурског?!(ВИДЕО) Овако позира Нивес Целзијус! Према Kовачевићевим речима, изменама закона о раду поправља се ситуациjа и у погледу поjедностављивања процедура да би се могло запослити што више људи и да би се изашло на краj са онима коjи уствари - не раде. Kада jе реч о решењу проблема у jавним финансиjама, он jе указао да jе то неопходно да би избегли банкрот, али да ниjе добро што то радимо углавном кроз смањење плата и пензиjа, jер ће се тако смањити и тражња, а потом и порески приходи и могуцjност да се опораве домаћи произвођачи. Боље би било да се решаваjу системске ствари, реше питања предузећа у реструктурирању, поправи судски систем, jер се често направе пословни уговори коjи се онда не поштуjу, рекао jе Kовачевић и додао да би то било jефтиниjе, ефикасниjе и одрживиjе и "мање би болело". Извор: Танјуг