Најновије

Ускоро у Србији и брак по правилима ЕУ!

БЕОГРАД - Без обзира што бар за још неколико година Србија неће постати чланица ЕУ, врло брзо могли бисмо да се венчавамо по њеним законима, разводимо, делимо имовину...
Хладно, ал' стандард! (Фото: Пакистан.Тв)

Хладно, ал' стандард! (Фото: Пакистан.Тв)

Наиме, наша земља после 30 година примењивања Закона о решавању сукоба закона са прописима других земаља, који није усаглашен ни са садашњим Уставом, коначно добија акт који детаљно регулише, рецимо, брачне и породичне односе са међународним елементом. Или, пред којим ће се судом развести брак уколико један од супружника нема српски пасош, а има имовину у трећој земљи, или која ће држава исплатити осигурање страним држављанима који су повређени на њеној територији.Поред тога, овај закон прописује и закључење уговора са међународним елементом, као и наступање штете, хартије од вредности, која је земља надлежна за спорове о интелектуалној својини...- Циљ је да ускладимо наше прописе са европским, али и да уједначимо судску праксу како судови не би примењивали двоструке стандарде - кажу „Новостима“ у Министарству правде. - Јер, неки за заснивање своје надлежности примењују пребивалиште као критеријум, а други уобичајено боравиште грађана, односно место у држави у којој је ценатр животних интереса грађана и у којој обично бораве, без обзира на то да ли су уписани у евиденцију надлежног органа и да ли имају дозволу боравка или настањења.С обзиром на то да у Европској унији постоји слобода кретања људи, робе и капитала, држављанство грађана више није критеријум за заснивање надлежности суда. Како најављују у овом министарству, уместо пасоша, одлучиваће уобичајено боравиште грађана.
УСВОЈЕЊЕ ДЕТЕТАЗАОСТАВШТИНА
Домаћи органи биће надлежни и у случају усвојења детета уколико оно има српско држављанство или има уобичајено боравиште у Србији.Суд Србије надлежан је да расправља о целој заостављштини ако је оставилац у Србији имао пребивалиште или уобичајено боравиште у тренутку смрти.
- Грађани Србије моћи ће да бирају, рецимо, који ће суд бити надлежан и чије ће се право примењивати када желе да се разведу или да покрену оставински поступак - кажу у Министарству. - Поред тога, у овом нацрту објединили смо све регулативе ЕУ. Како садашњи закон никада није усклађен са Уставом Србије из 2006. године, многи практичари питали су се да ли да га уопште примењују. Овако ће и та дилема бити отклоњена.
Прочитајте још: Младожења запалио младу, зато што је прве брачне ноћи…
Тако, рецимо, према нацрту овог закона, домаћи матичари биће надлежни за склапање брака ако један од будућих супружника има пасош Србије, или ако будући брачни пар има боравиште у Србији.По домаћим законима ће се и разводити ако супружници имају уобичајено боравиште у Србији, или уколико им је последње овако боравиште било на њеној територији. Извор: Вечерње Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА