Виктор Орбан, премијер Мађарске, тврди да чланство у ЕУ и НАТО није под упитом након што је изјавио да његовој држави треба аутократска власт без странаца.
Приликом сусрета са представницима мађарског дипломатског кора у Будимпешти Орбан је почетком протекле недеље казао да би ЕУ требало да повећа развојне програме у државама из којих имигранти долазе уместо што прихвата велики број странаца. Тиме би, по њему, ови људи нашли послове “тамо где је добри Бог одлучио да буду рођени”. - Нећу уошпте да тајим: ми ћемо следити сопствену политику да уопште не подржавамо имиграцију. Мађарска има различите аспекте што се хришћанства тиче, али је културолошки хомогена земља и ми не видимо шта би било вредно ремећења тога - рекао је Орбан. Он је нагласио да је за „као камен чврсту антиимиграциону политику“ и да ће се супротставити било каквом покушају Европске уније на успостављању централизованих, „либералних“ правила о миграцији. По мишљењу мађарског премијера, прихватање имиграната са неевропским културним и религијским наслеђем је „лицемерно, без моралне основе и непрактично“. - У западној Европи немогуће је изградити економски модел који није заснован на хришћанству, али је наше културно наслеђе одлучујућа покретачка снага - тврди Орбан. „Волстрит џорнал“ у вези с овим Орбановим ставом подсећа да мађарско друштво све брже стари и да је број становника недавно пао испод десет милиона. Упркос томе, уместо привлачења имиграната који би повећали радну снагу, Мађарска жели да увећа сопствену популацију коришћењем подстицаје из сфере социјалне политике. На истом скупу у мађарској престоници Орбан је нагласио и да је Мађарска чврсто укорењена у западну културу и политичке институције, иако је пре само месец дана имао потпуно супротан став. Орбан је крајем јула у обраћању мађарској мањини у румунском месту Баиле Тушнад, у области коју мађарски екстремисти сматрају својом територијом, изјавио да Мађарска треба да раскине са западноевропским идеологијама и постане “нелиберална” држава. У том говору је навео да су Русија, Индија, Турска, Кина и Сингапур успешне државе у глобалним мерилима иако нису либералне.
Прочитајте још:
Ипак, сада је Орбан устукнуо и навео да Мађарска не треба по сваку цену да имитира било коју од ових држава. - Ми бисмо могли да имамо руски модел да имамо десет милиона људи са војном прошлошћу... али ми имамо десет милиона бунтовних Мађара - рекао је Орбан. На опречне ставове Орбана реаговао је Видар Хелгесен, норвешки министар за европске послове, који је у отвореном писму “Фајненшл тајмсу” навео да “пут Мађарске ка нелибералној држави траје већ одавно” и додао да је разочаран што институције ЕУ у највећој мери нису реаговале на ове ставове Орбана. Хелгесен је нагласио да је Норвешка, иако није чланица ЕУ, „дубоко посвећена вредностима које подупиру процес европске интеграције”. По норвешком министру, управо ове вредности „сада се налазе на удару мађарске владе“ на чијем челу је Орбан започео други везани мандат након победе у априлу. „Боље Роми да чисте него имигранти“ Виктор Орбан је изјавио да би Европа требало да усмери новац за обуку десет милиона Рома на својој територији који би радили на пословима за које нису потребне велике стручне вештине, а за које све учесталије ангажују имигранте. Мађарски премијер, чија је партија десног центра Фидес, сматра „неодговорним и лицемерним“ то што се у ЕУ запошљавају странци да обављају најпростије послове „које могу да раде Роми“. Многи су мишељења да је Орбан на отворен начин показао расне стереотипе какве би требало тешко очекивати од неког ЕУ државника. Мађарска, као и друге државе источне и централне Европе од пада комунизма и евроатлантских интеграција које су уследиле нису урадиле много како би побољшале положај Рома. Извор: Блиц