Ова влада има изузетну шансу да коначно заврши реформе и да практично оконча транзицију која се у Србији отегла унедоглед.
То је изјавио, за „Новости“, Расим Љајић, потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација, који сматра да је већ у првих 100 дана ударен темељ за велике и суштинске промене.
Свим нашим владама била су пуна уста реформи, а народ је све горе живео... - Оправдања за неуспех више нема. Ова влада је поставила стандард по коме грађани јасно могу да измере шта је конкретно урађено од зацртаног. Никакве апстрактне приче о реформама више неће помоћи, ако оне не дају резултат.
Смањење плата и пензија један је од „резултата“ који се најављује... - Морамо престати да лажемо сами себе. Ми смо сада кренули тежим путем. Доносимо мере које краткорочно нису популарне и којима се јавност опире, али које ће у будућности да побољшају живот грађанима. Два су пута: да одржавамо статус кво и даље да пропадамо или да повучемо храбре потезе који ће да нас избаве. Определили смо се за ово друго, по цену да платимо политичку цену.
Кад ће грађани да осете бољитак? - Пет најважнијих задатака су реструктурирање предузећа, завршетак приватизације, финансијска консолидација земље, реформа јавне управе и повећање привредне активности. На тим стварима ће се мерити успех Владе јер од тога зависи повећање запослености и животног стандарда грађана.
Колико је предоминантна улога премијера предност, а колико хендикеп за власт? - СНС и Вучић доминирају политичком сценом. Ту чињеницу треба искористити како би се урадило оно што годинама нисмо успевали. До сада смо имали много странака у власти и све су имале могућност да уцењују. То је подразумевало јако дуг процес усаглашавања, што је отежавало доношење одлука.
Да ли је СДПС испоштован као странка унутар коалиције? - Наш партнерски однос ушао је у уобичајене токове. Практичне ствари које искрсну решавамо на нижим страначким нивоима.
После одласка Лазара Крстића, може ли се очекивати нова реконструкција кабинета? - Очекујем да се бавимо реформама, а не реконструкцијом и тривијалним политичким темама. Ако и дође до кадровских промена, то треба обавити брзо и без велике медијске драме.
Знате ли ко ће бити нови министар привреде? - Не знам. Премијер ће да предложи кандидата.
Ко је највећи противник ове владе кад је опозиција ослабљена и раздробљена? - Највећи противници су нам незапосленост и мала привредна активност, наш менталитет који се плаши сваке промене.
Прочитајте још:„Србија неће бити Гаврило Принцип новог светског поретка“СНС и СПС потписали коалициони споразум у КрагујевцуВучић спрема објављивање свих уговора
Шта су ваши ресорни резултати у првих сто дана? - Усвојили смо четири важна закона. Између осталог, одблокирали смо процес дигитализације земље који је био у заостатку. Први пут смо формирали регистар трговаца за целу земљу, а увешћемо на сајт и цене свих основних намирница у већим трговинским центрима...
И хоће ли намирнице поскупети од јесени? - Не очекујем поскупљења. Куповна моћ грађана је мала и није тржишна логика да се повећавају цене јер би и то додатно смањило промет. Имали смо и родну годину тако да не видим разлог за удар на цене.
Можете ли да најавите неку инвестицију у вашем ресору? - Свакодневно разговарамо са потенцијалним партнерима. На пример, велика корејска компанија заинтересована је за изградњу медицинско-туристичког комплекса који би био удаљен највише 120 километара од Београда.
Јесте ли сагласни са премијером да се „Телеком“ спрема за продају? - Да. Тај процес би требало да се заврши током идуће године. Не желимо да у продају уђемо „грлом у јагоде“. Очекујемо одговарајућу понуду и адекватну цену. Извор: Новости онлајн