Да ли сте знали како се од неких облика карцинома ипак можете заштити редовним узимањем антиканцерогене хране и додатака исхрани за које је научно доказано да ометају раст и ширење ћелија рака?
Доносимо листу шест моћних антиканцерогена које можете одмах укључити у своју свакодневну исхрану како бисте деловали превентивно на настанак злоћудних болести.
Куркума – жути зачин штити од злоћудних болести Куркума је један од најмоћнијих, нама доступних, зачина који делује антиканцерогено. Међу фаворитима у азијској и индијској кухињи, за активни састојак куркумин научно је доказано како, не само да штити тело од развоја карцинома, већ има и деловање на већ присутне ћелије карцинома. Истраживање спроведено 2008. године потврдило је како једна кашичица куркуме дневно може бити корисна као превентивно средство. Доктор Мерина Ентхонy, с India's University Centre објашњава како куркума такође инхибира имитирајући утицај естрогена код остатка пестицида на воћу, поврћу, у кондензованом млеку, у води и осталој храни, а дуготрајније излагање пестицидима је један од најпознатијих узрока настанка рака у данашње време.
И купусњаче штите За поврће богато глукозинолатима, који садрже сумпорне антиоксидансе, научно је доказано да делује превентивно. Опсежна истраживања спроведена на Линус Паулинг Институту (ЛПИ) у Орегону, показују како су купусњаче (кељ, купус, кељ, келераба, карфиол, броколи, бела репа, ротква..) богате јединственим, биолошки активним материјама које заједнички делују на уклањање карциногена из тела, пре него што имају прилику да оштете ДНК. Према ЛПИ, већина од 87 објављених истраживања спроведених пре 1996. године потврдила је како узимање купусњача смањује ризик од појаве рака, а посебно позитивно делује на карциноме плућа и пробавног тракта.
Зелени чај је моћан антиоксиданс Зелени чај, богат антиоксидансима полифенолима, изврстан је антиканцерогени напитак за који је научно доказано како циљано делује на ћелије рака, спречавајући њихов развој и ширење. Прецизније, зелени чај садржи ЕГЦГ (епигалокатехин галат), снажну антиоксидативну материју која зауставља ензим ДХФР (дихидрофолат редуктазу) на који иначе делују антиканцерогени лекови. Као и код печурака, на тржишту постоје различите врсте зеленог чаја укључујући јапанску Мачу и Сенчу тен еке кинеске врсте чајева. Сваки од њих има јединствени састав који поседује јединствене антиканцерогене материје, а истраживања су показала како врста Chinese LongJing има највиши садржај катехина. Међу осталим врстама зеленог чаја јапанска Мача и Сенча такође имају врло висок проценат ЕГЦГ-а и других катехина.
Алицин из белог лука је антиканцерогена материја Бели лук садржи врло јаку антиканцерогену материју познату као алицин која циљано уништава малигне ћелије рака, док здраве ћелије оставља нетакнуте. У Њујорку су 2003. године научници с Научног интитута Вајсман установили како је уношење алицина ињекцијама у крвоток особа оболелих од карцинома делотворно у борби против ћелија рака и то без нежељених последица, док друга истраживања потврђују како здрави људи који редовно једу бели лук имају мањи ризик од развоја карцинома. Бели лук садржи и диалил сулфид, још једну врло важну материју која уништава ћелије рака. Након истраживања спроведеног 1995. године које је прво показало како диалил сулфид делује на успоравање раста ћелија карцинома дојке, научници с Новог Зеланда неколико година касније потврдили су како иста материја у цревима подстиче производњу ензима који спречава раст и развој ћелија рака пробавног тракта и црева.
Лековите печурке већ вековима у традиционалној кинеској медицини Лековите печурке се већ вековима користе у древној кинеској медицини, будући да садрже јединствена антивирусна, антимикробна, противупална као и антиканцерогена својства. У данашње време, печурке и даље имају важну улогу у очувању здравља и борби против болести, јер многобројна истраживања потврђују да печурке имају кључну улогу у покретању апоптозе, односно убијања ћелија рака. Истраживање објављено 2005. године у Јоурнал оф Алтернативе анд Цомплементарy Медицине објашњава како печурке Цордyцепс, Маитаке и Рејши и неке друге лековите гљиве, садрже јединствена антиканцерогена својства, као и друге позитивне утицаје на здравље. Подврсте печурака Шитаке, као и печурка Чага, такође су врло делотворне у борби против рака.
Прочитајте још:Пилуле за спавање и ризик од АлцхамјераМало алкохола и здраве животне навике користе срцу
Витамин Д има важну улогу у спречавању карцинома Познато је пуно позитивних учинака витамина Д на здравље, али овај врло важан витамин има занчајну улогу у лечењу и превенцији карцинома. Током година је спроведено на хиљаде истраживања повезаних с витамином Д, од којих је већина проучавала улогу витамина Д у лечењу рака. Бројне студије показују како редовно излагање сунчевом светлу или додаци исхрани витамина Д3 могу помоћи у спречавању карцинома дојке, дебелог црева или ректума, али и других облика рака. Једно истраживање је показало како узимање 1,100 интернационалних јединица (ИЈ) дневно витамина Д3 заједно с 1,450 милиграма по дану /мг/дан) калцијума може смањити за 77% све облике рака. Још нека врло делотворна храна која делује антиканцерогено је: батат, ђумбир, пробиотици, лук, уље оригана, кајенски бибер, витамин Ц, уље конопље, сок листова марихуане и кокосово уље. Извор: жена.хр