Најновије

Русија и Кина мењају енергетску карту света

Док Запад уводи нове санкције против највећих руских енергетских компанија, Русија се окреће Истоку и већ је спремна да потпише други велики уговор са Кином о директним испорукама гаса у најудаљеније регионе Кине и по „западној маршрути“, а то ће из корена преврнути распоред снага, не само на азијском енергетском тржишту, пише часопис Foreign Policу.

Први човек Гаспрома Алексеј Милер (фото: gazprom.com)

Први човек Гаспрома Алексеј Милер (фото: gazprom.com)

Директор Гаспрома Алексеј Милер је у среду, 17. септембра, на састанку са председником саопштио да су у току преговора са кинеским партнерима постигнути договори о другом великом гасном уговору, који предвиђа изградњу гасовода „Алтај“ и испоруку у Кину до 100 милијарди кубних метара гаса годишње. Претпоставља се да ће уговор бити потписан у новембру ове године.

Ради поређења: Гаспром извози у Европу око 160 милијарди кубних метара гаса годишње. У вези са тим, као и са сталним нерегулисаним питањима транзита руског гаса преко Украјине, европски потрошачи се плаше прекида испорука руског гаса у првом кварталу 2015. године. Као одговор на европску забринутост, Конгрес САД је већ припремио пакет свежих санкција против енергетских компанија из РФ, које ће бити уведене уколико дође до прекида испорука гаса.

„Према мишљењу стручњака, пројекат „Алтај“ је прорачунати потез Путина и одговор на санкције ЕУ и САД. Он је одлучан у намери да покаже Вашингтону и Бриселу свој моћни адут - Кину“, закључује часопис.
Кина има два пута да попуни дефицит гаса и задовољи апетите бурно растуће привреде: или да повећава увоз течног природног гаса по прилично високим ценама азијског енергетског тржишта, где су основни испоручиоци Аустралија, Катар, Канада и САД, или да узима гас путем гасовода из централне Азије и Русије. Испоруке гаса из Русије по „западној маршрути“ ће у потпуности покрити дефицит гаса због потенцијалног смањења производње гаса из шкриљаца. Транзит јефтиног гаса из западног Сибира ће бити повод смањења испорука течног гаса из других земаља.

Прочитајте још:
МЕГАПРОЈЕКАТ: Русија и Кина заједно граде велику луку у Јапанском мору
Русија се мора вратити на Балкан и ширити своје присуство

Према оценама западних експерата, испорука гаса по гасоводу „Алтај“ ће истиснути с кинеског тржишта око 21 милион тона течног гаса из других држава. То ће ударити по земљама извозницама течног гаса као што су САД, Канада, Аустралија и Катар, чије су испоруке, углавном, оријентисане на кинеско енергетско тржиште чији апетит стално расте. Огромне количине гаса из Русије у наредних неколико година могу оборити цене гаса на азијском тржишту, а то ће изазвати огромну забринутост других извозника гаса. Аустралија већ има много питања у вези са њиховим будућим присуством на кинеском тржишту.

Чим почну са радом гасоводи Моћ Сибира и Алтај, почеће жестока конкуренција између руских испорука гаса из централне Азије и западног Сибира и испорука из Катара, Аустралије, Канаде и САД. Кина ће у неку руку постати тачка на којој ће се сударити интереси Русије, САД и Канаде, сматра Foreign Policу.

Извор: Глас Русије

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА