Вођа тибетанских будиста, који носи титулу далај ламе, саопштио је да се његовом смрћу гаси ова шест векова дуга служба поглавара.
У тибетанској традицији први далај лама спомиње се 1391. године. Садашњи далај лама, чије је световно име Даинцин Гијацо, изјавио је за један немачки лист да традиција те титуле више нема сврху и да је обавила своју мисију, преноси Верска информативна агенција. Далај лама каже да тибетански будизам не зависи од једне личности; он је добро организован, има врло образоване монахе и учитеље. Зато после његове смрти, а сада му је 79 година, неће бити устоличен нови далај лама. Лекари су му рекли да ће живети 100 година, мада је он у сновима имао предсказање да ће живети 13 година дуже. У складу са будистичким принципом реинкарнације, далај лама верује да ће се поново родити и прижељкује да то буде на неком „тешком месту“ где би био од користи за друге. Садашњи далај лама рођен је 1935., а када је имао две године монаси су у њему препознали реинкарнацију две године раније умрлог далај ламе, после чега је он проглашен за новог духовног вођу Тибетанаца. Када му је било пет година устоличен је за 14. поглавара, а 10 година касније на њега је пренета и државна власт. За време устанка Тибетанаца против кинеске управе, далај лама је морао да емигрира 1959. у Индију, где му је до данас резиденција.
Погледајте још:ЈЕЗА: Мајка је терала да има секс са 1800 мушкараца пре своје 18. годинеУвек је био несрећан зато што му је мали, а онда су му пресадили…
Залагао се за широку аутономију Тибета у оквирима Кине, али га је Пекинг увек третирао као непријатеља. За време културне револуције, Кинези су разорили најзначајније објекте тибетанске религије и културе. Далај лама је 1989. године добио Нобелову награду због, како је образложено, „ненасилног отпора кинеској окупацији“. Извор: Курир