Совјетски Савез и Сједињене Државе су током Хладног рата водили трку у наоружању и на неконвенционалан начин настојећи да развију средства за контролу мисли.
Почевши 1917. и настављајући све до 2003. Руси су уложили око милијарду долара у развијање оружја за контролу мисли. Истраживање темељено на руским техничким часописима и недавно објављеним документима показује да је Совјетски Савез користио одређене методе како би манипулисао људским мозгом. У програму „психотронике“ Совјети су изучавали како „људска енергија“ може да утиче на друге објекте и како се та енергија може производити независно од људи уређајем који се зове „церпан„, а који може да скупља високофреквентно електромагнетско зрачење и потом да ту енергију користи како би утицао на друге објекте. „Ако се генератор направи како треба може да акумулира биоенергију из свих живих ствари – животиња, биљака, људи – а потом да је испусти“, пише у чланку. Совјетски програм психотронике сличан је делу америчког контроверзног програма који је ЦИА развијала 20 година и који је драматизован у филму „Мушкарци који зуре у козе„. Научници су у том програму истраживали могућност манипулације људским умом мењањем можданих функција уз помоћ електромагнетских таласа што је довело до развоја психотроничког оружја.
Погледајте још:Послата прва порука директно од мозга до мозга
Иначе, руски председник Владимир Путин споменуо је прошле године оружја будућности. „Свемирски системи и ИТ оруђа, посебно у сајбер простору, играће велику, можда и одлучну улогу у оружаним сукобима. У даљој будућности биће створени оружани системи који користе различите физичке основе (зраке, геофизику, таласе, генетику, психофизичке и друге типове оружја). Све то ће уз нуклеарно оружје пружити битно нове инструменте за постизање политичких и стратешких циљева“, написао је Путин у чланку у оквиру председничке кампање. Извор: Дневно, Вестинет