Велики хришћански празник Богоjављење обележава се данас. У свим православним храмовима широм света данас се освештава вода за коју се сматра да као таква има лековита и чудотворна дејства.
О значају Богојављенске воде, овако је говорио свети Николај Велимировић: "Богојављенска вода дивна је потврда православне вере. Њена је особина да годинама остаје свежа, укусна, освећена и лековита. Одавно се чува обичај да се ова водица чува у нарочитом судићу целе године, јер она помаже у свакој болести и кад мала деца имају страх ноћу, и кад човеку нагло позли и кад му храна не прија и кад не може да подноси болове у болести и кад му се смућују помисли и не зна како једну ствар да реши - и уопште, многобројни су прилике у животу и тешкоће кад се Богојављенска водица са вером употреби и стварно користи. На сам дан Богојављења црква дозвољава да се том водицом кропе све одаје и сваки кутак и да сва чељад шију колико ко хоће. Али, у свима другим данима године, Богојављенском водицом, не сме ништа другим данима у години да се кропи, сем да се пије у болести. А здрави ако желе, морају који дан постити, па ту водицу узети ујутру. У Македонији и данас многи ништа не једу прва два дана Великог Поста, па трећег дана окусе ту воду у знак велике светиње. У нашем народу од давнина поштује се Богојављенска водица. У 14. веку, за време цара Душана и кнеза Лазара, оним људима којим није дозвољено да се причесте због неког великог греха, дозвољено им је да посте и окусе Богојављенске водице. Свака кућа, на дан Богојављења, кад свештеник свети воду, треба да узме у нарочит суд и да се чува преко целе године." Богојављенска водица се употребљава од Крстовдана уочи Богојављења и освећења водице на сам дан Богојављења па до оданија Богојављења. Током тих дана се водица употребљава за све што је на духовну корист и здравље, а након оданија празника се употребљава у случају да се неко разболи или се не осећа добро. Узима се ујутро наташте. Водицу и великог и малог освећења, као и све друго што се освештава у Цркви, могу да користе они који су крштени у Православној Цркви, никако некрштене особе, будући да оне нису постали чланови црквене заједнице. Овде је реч за Православну Цркву. Из разговора о. Гаврила на ову тему још и следеће: - Да ли треба неки дан постити на води, уљу или риби пре узимања богојављенске водице након оданија Богојављења? О.Гаврило - То овиси о томе како саветује духовник или свештеник коме се обраћате за савет. Није одређено неко правило, не ради се о Св. Тајни причешћа, нити њу може да замени богојављенска водица. - Недавно су ме спопали снажни болови у стомаку. Око сат времена сам се мучио и превртао у кревету, и једног тренутка ми је дошло на ум да узмем свету водицу. Осенио сам се крсним знаком и са вером отпио гутљај водице, истог трена су болови престали као руком однешени. О.Гаврило - Управо се у случају болести, малаксалости или неких болова употребљава богојављенска вода после оданија Богојављења. Богојављенска водица може се чувати неограничено време.
Прочитајте још:БОГ СЕ ЈАВИ: Данас jе Богоjављење, пливања за Часни крстНЕВЕРОВАТНА ПРОРОЧАНСТВА ОЦА ТАДЕЈА: До сада су се сва обистинила!
Извор: borbazaveru.info, форум Православље