БЕОГРАД- Омбудсман на седници Одбора за безбедности прочитао документ у коме се наводи да је ВБА вршила праћење и контролу активности пред митинг Српске радикалне странке 15. новембра 2014. године.
Посланик СНС Владимир Ђукановић изјавио да ће почети прикупљање потписа у посланичкој групи напредњака за разрешење Саше Јанковића са функције заштитника грађана јер сматра да Јанковић не обавља добро свој посао и нарушава кредибилитет те институције. Ђукановић је на седници Одбора Скупштине Србије за безбедност рекао да Јанковић изјавама о прислушкивању синдикалаца, политичара и носиоца правосудних функција урушава углед Војнобезбедносне агенције и ствара параноју међу грађанима. Јанковић је реагујући на те наводе рекао да ако се за говорницом говори о томе да он угрожава систем безбедности онда то значи да је издајник. Јанковић је затим прочитао документ у коме се наводи да је ВБА вршила праћење и контролу активности Српске радикалне странке 15. новембра 2014. године када је организован митинг у центру Београда поводом повратка лидера те странке Војислава Шешеља у Србију, иако није било индиција да присталице СРС планирају напада на Министарство одбране или Војску Србије. "Ја немам поуздана сазнања да је тај документ тачан и веродостојан, али имам озбиљну сумњу коју треба да проверим. Противзаконито је прикупљање података који нису у складу са Законом о ВБА. ВБА је надлежна за контраобавештајну безбедносну заштиту Министарства одбране и ВС и да у овом папиру стоји и једна индиција да припадници СРС планирају напад на Министарство и ВС тада би могли разговарати, али таква сазнања нису наведена у документу", рекао је Јанковић. Он је додао да таквих докумената о неправилностима у раду има још и да их треба испитати. На то је реаговао министар одбране Братислав Гашић наводећи да они раде све у складу са законом и да Јанковић може доћи у ВБА и да ће му се на проверу дати сва документа.
Директор ВБА: Одабрао сам мање зло Директор Војнобезбедносне агенције Петар Цветковић је у току данашњег заседнај Одбора Скупштине Србије за безбедност рекао да је донео одлуку да се омбудсману Саши Јанковићу не доставе документа о инциденту у којем је претучен брат премијера Андреј Вучић, већ да је прослеђен тужиоцу. Када је тај предмет послат тужиоцу престаје сва надлежност војне агенције, сматра Цветковић. Директор ВБА, који је први пут говорио у Скупштини Србије на Одбору за контролу служби безбедности, рекао је да је када је добио захтев за достављање докумената од Јанковића, "вагао" између Закона о кривичном поступку (ЗКП) и Закона о заштитнику грађана, те да је одлучио да поступи по ЗКП, јер би у супротном, тврди, тужилац могао да поднесе кривичну пријаву. "Изабрао сам мање зло", рекао је Цветковић. Одговарајући на примедбе Јанковића рекао је да ВБА није прикупљала податке и узимала изјаве по ЗКП већ по "закону који то одобрава". Први војни безбедњак је додао је да су узели видео снимке инцидента и сакупили све подакте на основу Закона о ВБА, а не на основу Закона о кривичном постпку. "Ми смо све податке доставили тружиоцу када их је затражио и у том трентку није било назнаке о којем кривичном делу се ради и тогтренутка је престала надлезност војне полиције и агенције", казао је он. Он је потом цитирао извештај Сектора унутрашње контроле МУП-а, на основу кога је, како је навео, заштитник грађана посумњао да је било незаконитости у поступању ВБА. Према његовим речима, у питању је део извештаја када припадници полиције разговарају са две власнице локала, које им одговарају да су већ разговарале са особама које су им се представиле као припадници војне полиције. "Молим заштитника грађана да превазиђемо, не бих рекао ове сукобе, и молим Вас да повучете вашу одлуку о недоласку и да дођете у контролу коју сте планирали 25. новембра, јер мени је у интересу да контрола дође и провери да ли има незаконитости", поручио је Цветковић. Министар одбране Братислав Гашић претходно је изнео исте ставове, указавши да податке није доставио заштитнику јер чека одобрење надлежног тужилаштва и такође позвао заштитника у контролу. "Врата Министарства су вам увек отворена и уколико установите да је било неправилности, ја ћу да поднесем оставку", казао је Гашић на седници Одбора. Он је одговрио на питање посланика и казао да није био под притиском, али је замолио присутне да га "не увлаче у политичке токове". "Молим вас да више не провоцирате мој напор, како не би направили још већу штету, ја ћу наставити да радим свој посао као и до сада", нагласио је Саша Јанковић. Он је поручио председнику Одбора Момиру Стојановићу да је требао да реагује, када су поједини посланици и сам министар одбране Братислав Гашић изнели тврдње да је због информација које тражи угоржена безбедност премијера Александра Вучића.
Прочитајте још:(ВИДЕО) Шта је владика Филарет рекао Шешељу!?
"Не желим да сносим ни трунку одговорности за нечију безбедност",истакао је омбудсман. Посланици опозиције у парламенту критиковали су понашање посланика владајуће већине, па су тако оценили да се одбор претворио у циркус, док је посланик Нове странке Зоран Живковић истакао да је седница сазвана како би заштитник био смењен или поднео оставку под притиском јавности. "Парламент мора да буде пример како се поштују закони, а не да буде место за ломачу", рекао је Живковић и додао да је омбудсман причом о виским примањима на седници одбора провучен "кроз блато", јер је "јерес имати велику плату". Омбудсман Јанковић је раније обавестио јавност и надлежне у власти да је обуставио контролу ВБА јер ова служба и Министарство одбране нису сарађивали као што је то прописано законима. Извор: Мондо, Танјуг