Најновије

Николићева платформа за Косово биће игнорисана

БЕОГРАД- Нова платформа о Косову председника Томислав Николић неће имати ефекат, сматра Џејмс Кер-Линдзи, истраживач на Лондонској школи економије и политичких наука.
Николић (Фото: Јутјуб)

Николић (Фото: Јутјуб)

"Када је реч о Косову, не очекујем промене у политици Атине. Нови грчки премијер Алексис Ципрас изјавио је и током посете Београду почетком прошлог месеца да ту неће бити ништа мењано, наводи за Данас Џејмс Кер-Линдзи. Саговорник Данаса констатује да не треба очекивати ни друге велике промене у грчкој спољној политици на Балкану. "Знам да су постојали наговештаји да би Сириза могла да заузме другачији приступ у вези са спором Грчке и Македоније око питања имена, али не мислим да ће се то догодити делом због тога што нови премијер не жели да га оптужују да продаје грчке националне личности. Истовремено, његови нови коалициони партнери из редова националистичке деснице готово сигурно ће захтевати да Грчка задржи досадашњи курс", сматра он. Поводом најаве српског председника Томислава Николића да ће формулисати нову платформу у Косову, британски стручњак за Балкан тврди да такав корак "неће имати ефекат". "Уколико то не значи позив да Србија призна Косово као независну државу, биће напросто игнорисано у Бриселу. Гледиште већине чланица ЕУ јесте да је прошло време за разматрање статуса Косова. Несумњиво, не постоји интерес да се сада разматрају било какве друге опције за Косово, попут поделе. ЕУ сматра да је Србија споразумом из априла 2013. прихватила да Косово мора да остане уједињено и да косовски Срби треба да буду интегрисани у политичке структуре Косова. У Унији је широко распрострањено гледиште да је Србија имала шансе да покуша да предочи алтернативе, али да је тај тренутак сада прошлост", наглашава саговорник Данаса.
Прочитајте још:Вучић добио поруку од Курца: Пут Србије ка ЕУ је неповратанЦрква смењује Филарета због давања одликовања Шешељу?!
Коментаришући задатке које ће Србија имати на европском путу ове године, Линдзи наводи да постоје бројни кораци које треба предузети, што, пре свега подразумева, проналажење начина на који ће бити третирано питање Косова у оквиру поглавља 35. "Испоставило се да је то веома компликовано и да захтева приступ који ће бити прихватљив за Србију, али којим се, истовремено, не доводи у питање чињеница да су 23 од 28 чланица ЕУ признале независност Косова. Нико није сасвим сигуран како то остварити на најбољи начин. Такође, потребно је убрзати спровођење реформи, нарочито у доменима правосуђа и владавине права, што представља приоритет за ЕУ", закључује он. Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА