Без дозволе надлежних служби Лепосавићу, у месној заједници Шаљска Бистрица подно Бајгоре, која припада овој општини, неколико Албанаца из Дренице за које се верују да су бивши команданти ОВК, гради мини електране на Бистричкој реци у овом селу. За сада су започете две, а у плану је још неколико, а на Бистричкој реци биће изграђене и мање бране, настаће и мање акумулационо језеро.
У Шаљској Бистрици и суседним селима Кошутово и Церање, удаљеним од Лепосавића 30 километара, живе само Албанци који се противе изградњи дивљих хидроелектрана, али немају начина да се супротставе моћницима из Дренице, а од неких и страхују, јер су блиски структурама власти и разним лобијима у Приштини. Нису још тражили ни помоћ општине Лепосавић у којој имају свог представника, а која у овом тренутну нема начина да заустави изградњу хидроелектрана. - Месна заједница Шаљска Бистрица знатно је удаљена од Лепосавића, насељена је искључиво Албанцима са којима немамо много контаката и који су више оријентисани на Косовску Митровицу, али је део територије наше општине и воде се као житељи Лепосавића. Ништа се у Шаљској Бистрици и околним албанским селима не може градити без сагласности и дозвола надлежних општинских служби, поготову не хидроелектране за које је потребно прибавити пуно дозвола и обезбедити много папирологије - каже Драган Јаблановић, председник општине Лепосавић. Он додаје да се жалило неколико Албанаца из Шаљске Бистрице који мисле да ће озбиљно бити угрожени. - Жалбе стижу и од неких Срба који у овом и околним селима имају своја имања, цело село ће бити у проблему, али и они страхују од "инвеститора" које не занимају никакви закони. Обратићемо се надлежном министарству у Приштини и тражити да зауставе ову дивљу градњу, надамо се да ће учинити нешто - каже Јаблановић. Слање инспектора Срба у Шаљску Бистрицу, где се често окупљају ветерани ОВК и где организују своје годишњице и прославе, било би, како истичу у Лепосавићу, ризично и без ефекта, не зна се и да ли би им Косовска полиција и Еулекс асистирали. Срби на северу Косова страхују да би Албанци "преко Ибра" могли започети градњу на Копаонику или на другим деловима општине Лепосавић која се десетинама километара "граничи" са општинама Косовска Митровица и Подујево. - Надам се да неком од ветерана ОВК неће пасти на памет да сличну инвестицију започне на неком другом делу наше општине где нема Албанаца и где је земљиште искључиво у власништву Срба или општине, тек тада избили би озбиљни проблеми - каже један житељ Лепосавића чије имање граничи са општином Подујево.
Сарадници уместо одборника На последње изборе за Скупштину општине Лепосавић изашли су и житељи Шаљске Бистрице, али нису успели да освоје ниједно одборничко место јер је одзив Албанаца био мали, а на изборима је учествовало више партија које су поделиле албанске гласове. Ипак, на инсистирање међународне заједнице, Ђемшит Бектеши и Хаки Имери из Шаљске Бистрице одређени су да сарађују са општином Лепосавић, а Јаблановић очекује њихову помоћ у разрешењу актуелне ситуације.
Терористи силазили до магистрале Припадници Албанске националне армије (АНА), коју Кфор и Унмик сматрају терористичком организацијом, силазили су пре неколико година управо из Шаљске Бистрице преко српских села до Ибарске магистрале где су се сликали и покушавали да демонстрирају силу. Један број житеља Шаљске Бистрице био је у редовима ОВК, а у центру села подигнут је и споменик погинулима.
Прочитајте још:ЛОШ ПОСАО: Нектар на Томателу отцепио Војводину и Kосово од Србије?!
Извор: vesti-online.com