Тачно је да је организму потребан и шећер да би правилно функционисао, али не у оној мери у којој га већина људи уноси. У овом тексту наћи ћете знакове који указују да једете превише шећера, као и практичне савете како да то избегнете.
Прекомеран унос шећера није здрав. Све више истраживања доказује да шећер има кључну улогу у развоју бројних болести, на пример срчаних болести, дијабетеса, канцера, Алцхајмерове болести. Ево шта би могло да укаже да превише једете шећер.
Уморни сте! Ако сте стално уморни, то значи да вам шећер стално иде „горе-доле“. Када смо уморни, често посегнемо за још шећера са идејом да ћемо тако победити умор, што доводи до затвореног круга успона и падова шећера. Ако одлучите да избаците шећер из исхране, дајте организму неколико дана да се прилагоди – након тога ћете осетити како вам енергија расте.
Стално желите слаткише (угљене хидрате). Шећер ствара зависност и што га више једете, више жудите за њим. Ако стално, током целог дана, посежете за нечим слатким, организам и мозак су вероватно већ „навучени“ на шећер. Открићете да што мање шећера једете, то мање га желите. Када избаците из исхране рафинисани шећер и вештачке заслађиваче, смањићете жељу за слаткишима и схватити како воће може да буде укусно и слатко.
Имате проблема са кожом. Шећер може да направи хаос на лицу и да доведе до појаве акни, суве коже или, генерално, до неравнотеже у стању коже. Кожа је огледало онога што се дешава унутар организма, па се упала коју шећер изазива унутар тела показује на кожи. Ако имате сталне проблеме са кожом, обратите пажњу на унос шећера.
Депресивни сте или анксиозни. Шећер у великој мери може да допринесе поремећајима расположења попут анксиозности (напетости) и депресије. Познат је термин „sugar blues“ (шећерна туга), јер шећер може да доведе до сталних промена, скокова и падова, расположења и осећања. Уз то, прекомеран унос шећера може да изазове стрес и „маглу“ у мозгу, односно проблеме са јасноћом мишљења. Тек када се ослободите лоше навике зване шећер, ублажавају се и ови проблеми.
Често сте болесни. Шећер слаби имунитет! На пример, ако сте често прехлађени, вероватно је да претерујете са шећером. Када се „очистите“ од шећера, имунитет постаје јачи и спремнији да се бори са болестима.
Имате вишак килограма. Можда нисте знали, али масне наслаге углавном не настају од уноса масти, већ од уноса шећера. Исхрана богата шећером и рафинисаним угљеним хидратима дефинитивно ће резултирати вишком килограма. Ако покушавате да смршате и следите режим нискомасне исхране која укључује угљене хидрате, нећете много постићи. Покушајте да што је могуће више избегавате шећер и просте угљене хидрате неколико недеља и приметићете разлику. Шећер може да доведе и до проблема са цревима.
Како да се ослободите шећера Не прескачите оброке. Под редовном исхраном подразумевају се три главна оброка и две ужине или пет малих оброка дневно. Ако не једете редовно, долази до пада нивоа шећера у крви и велике глади коју људи често утоле тако што поједу нешто слатко.
Бирајте целовиту храну. Што је храна ближа свом оригиналном облику, садржаће мање прерађеног шећера. Воће и поврће обично не стварају проблеме са метаболизмом, за разлику од шећера. Правилна детоксикација „ресетује“ апетит и смањује жељу за слатким. А када се организам прилагоди животу без прекомерног шећера, и жеља за њим ће нестати.
За доручак једите протеине, масти и фитонутријенте. Типичан доручак богат угљеним хидратима и шећером или скробном храном је најгора опција, јер ћете желети слатко цео дан. Правилан доручак је од суштинске важности за превенцију жеље за слатким.
Покушајте да убаците протеине и/или маст у сваки оброк. То ће помоћи у контроли нивоа шећера у крви. Наравно, бирајте здраве изворе протеина и масти.
Користите зачине. Коријандер, цимет, мускатно орашче, каранфилић и кардамом ће природно засладити храну и смањити жељу за слаткишима.
Користите квалитетне суплементе витамина и минерала, омега 3 масних киселина и витамина Д3. Недостатак хранљивих састојака може да погорша жељу за шећером. Хром, магнезијум и витамин Б3 побољшавају контролу нивоа шећера у крви.
Крећите се. Вежбање смањује напетост, подиже енергију и смањује жељу за слаткишима.
Спавајте довољно. Када смо уморни, често користимо шећер да бисмо повратили енергију.
Уравнотежите емоције. Често је жеља за слаткишима више емоционалне природе, па ако се суочите са кореном жеље за слаткишима која лежи у вашим емоцијама, можете превазићи ову жељу. Избаците слаткише из куће како вам не би били надохват руке.
Немојте користити вештачке заслађиваче уместо шећера. Стевија је природна и може да буде здрава замена за шећер.
Читајте декларације на производима. Проверите колико шећера садржи неки производ и бирајте оне који имају најмање шећера.
Примењујте технике дисања и медитације да бисте смањили жељу за слатким.Одуприте се наглој жељи за слаткишима. Жеља за слаткишима обично траје 10-20 минута. Ако успете да у том периоду скренете пажњу на нешто друго или се забавите нечим другим (на пример, да одете у шетњу по природи), жудња за слатким ће проћи. Што чешће успете у овоме, лакше ћете се носити са проблемом.
Пијте доста воде. Понекад се дешава да смо у ствари жедни, када мислимо да нам је потребна храна.
Поједите неку воћку. Оно би требало да задовољи жељу за слатким на здравији начин.
Прочитајте још:Матичњак: Ублажава напетост и депресијуЕво доказа да је банана храна за суперхеројеРекреација је добра за кости
Извор: zdravahrana.com