Најновије

ЂУРИЋ СЕ ОГЛАСИО: ССП потврђује да Косово није држава

БЕОГРАД - Чињеница да је са Косовом потписaн споразум на другачији начин него што је то рађено са државама-чланицама које су или постајале кандидати или су ступале у однос са Европском унијом, сведочи да Косово није држава, каже за Спутњик директор канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије.
Могерини и Мустафа (Фото: Flickr EEAS / EU)

Могерини и Мустафа (Фото: Flickr EEAS / EU)

Косово и Европска комисија потписале су Споразум о стабилизацији и приступању у Стразбуру, а потписивању је присуствовао косовски премијер Иса Мустафа, европски комесар за проширење Јоханес Хан и висока представница Федерика Могерини. Будући да Косово не признаје пет земаља-чланица ЕУ, на почетку процеса одлучено је да ССП са Косовом не склапају земље чланице, као у случајевима других кандидата са Балкана, већ ЕУ, јер је Унија Лисабонским споразумом добила статус правног лица, а тиме и могућност да преговара о међународним споразумима. Зелено светло за потписивање ССП са Косовом дале су прошле недеље земље-чланице на састанку представничког припремног тела Савета ЕУ. Директор канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић каже у разговору за Спутњик да тај документ Косово потписује као правно лице, а не као држава. „Чињеница да наша јужна покрајина данас ступа у неку врсту уговорног односа са Европском комисијом за нас не значи, нити ће икада значити, да је наша покрајина друга држава или одвојена од Србије. Сама чињеница да се са Косовом потписује споразум на другачији начин него што је то рађено са државама — чланицама које су или постајале кандидати или су ступале у однос са ЕУ, говори да Косово није држава. Европски правници ће вам рећи да то значи да постоји асиметрија и другачије представљање у односе на друге. Међутим, оно што је за нас битно јесте да Косово ни овим нити било којим другим актом не може бити сматрано као од Србије одвојена држава. Једним потписом се не уводе и не примењују европске вредности ни на једној територији. Мислим да постоји много тога што Приштина и наше институције у Покрајини треба још да ураде да би оне основне вредности на којима је већ деценијама заснована ЕУ, биле примењене“, каже Ђурић.
Прочитајте још:ДА ЛИ ЈЕ ОВО КРАЈ СРПСКИХ ЕУ ИНТЕГРАЦИЈА: Косово и ЕУ потписали ССПЈАВЉА СЕ ПРЕПРЕКА: Има ли Србија пара за руско оружје?
Савет ЕУ је у јуну 2013. одобрио отварање преговора о ССП са Косовом, након што је урађена студија изводљивости, а Европска комисија је ССП усвојила крајем априла ове године и упутила га Савету министара ЕУ. Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА