Криза дијалога Београда и Приштине, због одлуке косовских Албанаца да суспендују формирање ЗСО, неће утицати на отварање преговарачких поглавља Србије са ЕУ.
Званични Београд још води дипломатску акцију да промени текст неприхватљивог нацрта преговарачког оквира за косовско поглавље 35, које би могло да буде отворено већ у децембру. За почетак, постоји реална шанса да званични Берлин повуче спорни амандман из оквира, у којем се тражи да се цео ток преговора о чланству Србије веже за напредак у нормализацији односа са Приштином. У спорном немачком амандману, а који су подржали Велика Британија и Хрватска, тражи се да се "одлуке за отварање наредних поглавља (након 35, 32, 23, 24) доносе у светлу доприноса Србије у спровођењу пуне имплементације Бриселског споразума". Немачка је, наводно, спремна и на ситније корекције појединих делова платформе у 36 тачака, а које је Београд означио као спорне, јер се у њима имплицира индиректно признавање независности КиМ. Ту поруку српском врху пренео је и Ернст Рајхел, представник немачког МСП за Југоисточну Европу, који је недавно боравио у Београду. Евентуалне корекције оквира за поглавље 35, пре свега, односе се на део у којем се захтева да допустимо држављанима трећих држава улазак у Србију са Косова. Тај став би могао бити преформулисан, како не би задирао у статус КиМ. Промене би могла да претрпи и тачка оквира у којој се тражи да Србија реши питање руководства које је именовала у "Газиводама". Замерка Београда је да се то питање уводи у дијалог без сагласности двеју страна и да зато не може бити прелазно мерило (тзв. бенчмарк) за косовско поглавље. За нашу страну спорне су и одредбе у којима се тражи да Београд подноси извештаје косовском МУП и судовима о пензијама које исплаћује полицајцима, судијама и тужиоцима, као да је Србија колонија Приштине. И ове тачке ће највероватније бити избачене из коначног предлога преговарачког оквира.
Коначан текст у децембру
Коначан текст преговарачког оквира за поглавље 35, које се односи и на нормализацију односа Београда и Приштине, требало би да буде утаначен међу 28 држава чланица почетком децембра. Крајем новембра требало би да се састане Комитет за проширење Савета ЕУ (КОЕЛА), договори финалну верзију документа и проследи је европским лидерима на усвајање. Очекује се да се на старту преговара Србије са ЕУ отворе два поглавља, 35 и 32, која се односе на финансијску контролу.
Прочитајте још:ВУЧИЋ ЗАКАЗАО ВАНРЕДНУ СЕДНИЦУ: Аустрија, Хрватска, Словенија и Македонија затварају границеХАОС НА ТВИТЕРУ: Демократе прозивају Небојшу КрстићаЈовановић: НАТО и геј права издвајају Тадића и мене од осталих
Извор: Вечерње новости