Предстојећи извештај Европске комисије о напретку у европским интеграцијама у највећем делу својих препорука односиће се на мигрантску кризу. Извештај ће се мање него ранијих година односити на проширење ЕУ, пише београдски Данас позивајући се на дипломатске изворе.
Ипак, очекује се и да Београд добије отварање преговарачких поглавља, а пре свега поглавља 35 које се односи на односе са Приштином. Како је речено у дипломатским изворима, председник ЕК Жан Клод Јункер још није одлучио о термину представљања пакета извештаја о проширењу ЕУ који се односи на Србију, БиХ, Црну Гору, Македонију, Албанију, Косово и Турску. Најконкретнији термин који се употребљава гласи “ово доба године”. Чак се говори и о "мало подстрека" за све земље, мада има наговештаја да се очекује "излазак из тунела" за БиХ, и нешто више охрабрења за Македонију. Црна Гора очекује у децембру позив за чланство у НАТО и очекује се да то посебно буде апострофирано и у извештају ЕК, сматрају извори. Подсетимо, извештај ЕК чије је представљање било најављено за 14. октобар у Бриселу, одложено је након што је неколико дана раније турски председник Реџеп Тајип Ердоган посетио Брисел. Индиректно је потврђено да објављивања сигурно неће бити пре избора у Турској који су одржани јуче. Ивица Дачић је одбацио могућност да бриселски дијалог Београда и Приштине буде блокиран због најновијих догађаја - провере уставности споразума о заједници српских општина на Косову. Не постоји никаква могућност суспензије онога што је у Бриселу договорено и да Београд тражи јасан одговор какав је став ЕУ по том питању, сматра Дачић. Ово толерисање одлагања Приштине да реализује своје обавезе све нас доводи пред велику дилему да ли се то ради организовано и плански, или су то једнострани кораци које предузима Приштина, констатовао је Дачић. Запитао се шта би се десило да Србија уради нешто слично, да ли би биле исто тако "млаке" реакције из ЕУ. Кад треба да се критикује Србија, то се лако уради, а кад треба нешто лоше рећи за Приштину, онда им се одсече језик, указао је он. Како је навео, ни у једном споразуму који су потписали он или премијер Србије Александар Вучић не пише да постоји могућност да било ко може на нивоу Београда или Приштине да суспендује оно о чему су се договорили. Београд зна, рекао је Дачић, да Европа има много других питања, мигрантску кризу пре свега, али не види други могући начин у даљим односима са ЕУ него имплементацију договореног и наставак дијалога са Приштином. Министар Дачић је подсетио да је премијер Вучић јасно рекао да се овакав начин односа према Србији неће толерисати и да ћемо имати своје одговоре на ова питања уколико се она буду заоштравала.
Борба у Унеско са великим жаром
Ивица Дачић каже да ће се влада са великим жаром и посвећеношћу послу до последњег тренутка борити да Косово не буде примљено у Унеско и да је оптимиста и да очекује добар резултат, јер ће велики број земаља бити против, мада је све неизвесно. Гласање о предлогу за пријем Косова очекује се око 9.новембра, док генерална дебата у Унеску почиње 3. новембра, а Дачић је најавио да ће говорити дан касније. Тек након те дебате утврдиће се датум гласања, као и ко има право гласа, а то може само она земља која је платила чланарину. Он је указао и да Косово, са министарствима спољних послова чланица Квинте, већ прави планове како ће ко гласати.
Није сигуран пут у Праг
Дачић је саопштио и да је добио позив да 13. новембра учествује на годишњој конференцији министара спољних послова земаља чланица Вишеградске групе и Западног Балкана, који се одржава у Прагу, али да није сигуран да ће ићи, због одлуке Чешке да подржи чланство Косова у Унеско.
Прочитајте још:ОНИ СУ ВОДЕЋА ВОЈНА СИЛА: Погледајте како се постаје руски војник!Додик: Патријарх Иринеј неће наметати ставове СПЦ на састанку у Бијељини
Извор: Данас