Најновије

ШАБИЋ О АФЕРИ "КУРИР": Изношењем дијагнозе установе "Лаза Лазаревић" о грађанину А.К. прекршен Устав

БЕОГРАД - Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић наложио је данас покретање поступка надзора у Клиници за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић" због, како је навео, противуставног изношења личних података о здравственом стању грађанина А.К. у емисији ТВ Пинк.
Родољуб Шабић (фото: ТВ Н1 принтскрин)

Родољуб Шабић (фото: ТВ Н1 принтскрин)

Повереник упозорава да је и Уставом забрањена и кажњива употреба података о личности изван сврхе за коју су прикупљени. Изузетак може бити, како је навео, ако су подаци изнети за потребе кривичног поступка или заштите државне безбедности. "Дакле, само надлежни органи имају право и дужност да се баве и обрадом личних података прикупљених од стране других субјеката у друге сврхе, али само у сврху сузбијања криминалитета и заштите државне безбедности, а не и ван тога, поготово не у сврху пласирања тих података у најширу јавност", истиче Шабић. У том контексту, како је навео, крајње је забрињавајуће што се у медијима појављује све већи број личних података и по закону иначе "нарочито осетљивих података" из медицинских досијеа или резултати полиграфског испитивања, садржаји исказа сведока... Шабић је, будући да се његова овлашћења не односе на медије, подсетио да у њиховом етичком кодексу пише да "и уколико надлежни државни органи објаве податке који спадају у домен приватности починиоца или жртве, медији ту информацију не смеју да преносе. Грешка државних органа не подразумева "дозволу" за кршење етичких принципа професије", истиче Шабић. Он је, међутим, поручио да се од државних органа очекује много више, те да су они у обавези да покажу неупоредиво одговорнији однос према личним подацима грађана, што поред осталог подразумева и одговорност појединаца који се о те обавезе огреше. Повереник подсећа да заштита података о здравственом стању не подразумева само генералну заштиту из Закона о заштити података, него и изричиту посебну заштиту из Закона о правима пацијената, а да је за надзор над спровођењем тог закона надлежно Министарство здравља. Шабић упозорава да је појављивање личних података у јавности инкриминисано и Кривичним закоником који предвиђа да ће се службено лице које податке о личности који се прикупљају, обрађују и користе на основу закона саопшти другом или употреби у сврху за коју нису намењени, казнити затвором до три године. "Повереник наравно не треба и не може да замењује све надлежне органе у извршавању њихових надлежности и обавеза. Он поготово не може да води кривичне поступке, то је посао који морају да раде за то законом предвиђени органи. Управо зато индикативно је и алармантно да и након многих поновљених упозорења повереника и више кривичних пријава које је поднео, нико још није процесуиран за кривично дело по овом Закону, а ни примера прекршајне и дисциплинске нема ни у изблиза задовољавајућој мери", навео је он.
Прочитајте још: 
Шабић упозорава да се досадашња пракса, коју назива компромитантном са становишта стандарда нормалног функционисања државе, а са становишта људских права зајамчених Уставом и законима велики и константан извор бројних озбиљних кршења, нужно престати без одлагања. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА