Суд БиХ одбио је предлог Тужилаштва БиХ да се бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину одреди притвор због сумње да постоји његова одговорност за ратне злочине над Србима у општини Завидовићи.
- Махмуљину су одређене мере које подразумевају забрану путовања, напуштања места боравка и састајање са лицима која су повезана са предметом - навели су у Суду БиХ доносећи, по многима из Српске, потпуно очекивано и помало скандалозну одлуку. Многи тврде да је боље да се Махмуљин брани са слободе па буде осуђен, него да процес проведе у притвору и из целе приче изађе као победник. Ипак, до самог почетка суђења остало је доста времена, јер сада прво Тужилаштво треба да подигне оптужницу, па да је Суд БиХ потврди, а тек након тога почиње суђење. На рочишту о притвору, Махмуљинова одбрана тврдила је да би мере заштите биле довољне за вођење поступка. - Он је породичан човек, нема где побећи, има стално место боравка, истрага траје 15 година и да је желео могао је до сада побећи или утицати на сведоке - навео је Махмуљинов бранилац Фахрудин Ибришимовић. Суду се обратио и сам Махмуљин, који је рекао да је овај случај већ вођен у Хагу, и то против генерала Расима Делића (осуђен неправоснажно на три године, преминуо чекајући другостепену пресуду оп.а). Махмуљин је, по некима, лицемерно додао да је и сам радио на свом случају. - Истраживао сам овај случај чисто да утврдим има ли збиља моје одговорности, али је нисам пронашао. Не бих хтео вређати тужиоца, али човек не разуме војну терминологију, као и то да у војсци не постоји усмена наредба. Иза мене је било 36.000 људи који нису починили нити један злочин. Жао ми је што тужилац није послушао судију Хашког трибунала који је у случају Делића јасно казао шта је ефективна контрола - рекао је Махмуљин. Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић сматра да је поступак против Махмуљина почео веома лоше. - Очигледно да је и то још један доказ селективног приступа, јер Србима се одређује притвор, а када су у питању Бошњаци, углавном им се у највећем броју случајева притвор не одређује - рекао је Којић.
Ухапшена шесторица Срба
СИПА је јуче спровела нову акцију хапшења осумњичених за ратне злочине. Овај пут на удару су се нашли Срби, и то петорица у општини Нови Град. Ухапшени су Љубан Бабић (53), Ранко Балабан (56), Рајко Карлица (47), Мирко Оџић (55) и Миленко Брчин (52). Они се терете да су починили ратни злочин над Бошњацима на подручју Новог Града 1992. године.
Прочитајте још:НА КОНСУЛТАЦИЈАМА: Врх БХ Федерације код Ердогана (ВИДЕО)ЗАТАШКАВАЊЕ ЗЛОЧИНА: Овако Хрвати прикривају истину о масакру Срба током „Олује“!ЗАПАД У СТРАХУ: Ако се Српска отцепи – БиХ постаје „исламска држава“!
Извор: Вести онлајн