Много је савета како јести здраво, а нутриционисти кажу да је један од главних састојак правилне исхране кување код куће, како би се избегла конзумација брзих и неуравнотежених оброка с ногу.
Наравно, не треба претјеривати ни у чему па тако ни у намирницама које су етикетиране као "здраве".
На шта обратити пажњу, ако:Имате 20 - важан је унос калцијума и витамина Ц који доприносе чврстоћи костију јер се кости у тој доби још формирају. Треба јести бобичасто воће и агруме, пасуљ, јаја, масну рибу и зелено поврће јер помажу у изградњи костију.
Имате 30 - то је период кад жене које су се на то одлучиле „жонглирају“ између посла и мајчинства па им је потребно и пуно енергије, а то највише могу добити из целовитих житарица. Треба да уносите и довољно беланчевина (дају осећај ситости) и пазити на унос алкохола (има пуно калорија).
Имате 40 - с приближавањем менопаузе долази до хормоналних промена у организму и губитка мишићне масе и успоравања метаболизма. Треба јести орашасте плодове, посебно бадеме јер су добри за срце и интегралне житарице, а шећер треба избацити.
Имате 50 - након 50., а код жена кад уђу у менопаузу повећава се ризик од срчаног удара, зато је важно пазити на ниво масноће у крви, телесну тежину и притисак. Саветује се конзумација фитоестрогена (биљне материје које имају слично деловање као женски хормон естроген) којих има у махунаркама, соји, тофуу.
Имате 60 и више - ризик од остеопорозе је висок као и од болести срца те деменције. Препоручује се конзумација зеленог лиснатог поврћа попут кеља, спанаћа, блитве, броколија, шаргарепе јер смањују штетно деловање слободних радикала. Такође треба уносити и здраве масноће. Многе особе након седамдесете године губе апетит, могући узроци су губитак чула мириса или смањења могућност кретања. Исхрана у каснијим годинама живота треба бити разнолика и садржавати нутријенте попут магнезијума, влакана, витамина и масноћа.