БУДВА - Будванска ривијера ове зиме је крцата непродатим становима, али уместо купаца - нападају је грађевинари. Гради се, дуж обале брује тешке машине, а у канцеларијама агенција за некретнине царује тишина
Дуж "ривијере бисерних плажа" ових дана варљиве зиме, увелико брује багери, дизалице, окрећу се на приличној висини џиновски кранови, тутње камиони с бетоном и другим материјалима. Увелико се граде нови станови у Будви, њеном центру и по ободу већ преизграђеног поља, као и јужније у Бечићима, Милочеру, Светом Стефану, Петровцу... У солитерима који су увелико већ изменили приморски амбијент, уз само море, и тик уз саобраћајнице на којима је возачима, али и пешацима све тесније. И док уз море сиње, које беласају таласи у време југа и буре, који се зимус смењују дуж јужнојадранске обале, зује тешке машине, у канцеларијама агенција за некретнине - тишина. На хиљаде станова, изграђених раније и даље је празно, граде се нови, а продаја је - стала. - Истина је, станове за тржиште граде нови и стари инвеститори, иако је промет некретнина никакав - каже Душан Ранковић, власник агенције Камин, из Будве. - Тек понеко наврати, пошаље мејл, интересује се, па онда брзо заборави ради чега је с нама контактирао. Они који се распитују за нашу понуду траже углавном мање станове, гарсоњере, једнособне од 30 до 50 квадрата. Али, пазара готово да нема.
Прочитајте још:Спречен државни удар у Македонији – Груевски на мети „стране обавештајне службе“!? Шешељ ујединио црногорске радикале Вујановића изнервирао митрополит Амфилохије
И статистика коју воде надлежни органи у Црној Гори, каже да је промет некретнина изузетно слаб. За девет месеци прошле године на подручју Будве продато је свега дванаест станова. А у понуди их има на разним локацијама, великих и мањих, новосаграђених углавном. - И те како је слабо интересовање за куће и плацеве -објашњава Ранковић. - Мало ко хоће да плати за кућу 200.000 до 300.000 евра, или купи земљиште да би, евентуално, градио. Руса је све мање међу потенцијалним купцима, других странаца такође, тек понеки гастарбајтер се појави, али ретко. Понајвише интересовања има из региона, али правих купаца је премало. И док на једној страни раније саграђени станови зврје празни, и граде се увелико нови, за (не)виђене купце, цене не падају. Напротив - расту! - У питању је феномен који не разумем, иако сам дуго у овој области - истиче Ранковић. - Раст цена је, истина, благ, али и несхватљив. Тако, рецимо, за квадрат стана, који је јуче коштао 1.600, сада власник тражи 1.650 евра. Или кућа која је нуђена за 200.000, пошто је газда који је понудио на продају ставио нову фасаду, сада тражи 50.000 евра више. И Душан Ранковић и његове колеге кажу да је више разлога за веома слабу продају. У првом реду су у питању цене, које су у просеку високе и које би у оваквој ситуацији требало да падају (а оне расту). На другој страни смањио се број Руса, који су од 2006. до 2008. куповали за скупе паре (квадрат су плаћали од 3.000 до 6.000 евра) куће и станове, али и плацеве. Украјинска криза, пад рубље, али и преваре које су доживели на југу Црне Горе, утицали су да их је све мање међу купцима некретнина. Добар део њих сада, иако за мање паре, доста безуспешно продаје купљено пре осам, девет година. И коначно, беспарица у региону и опрез гастарбајтера, учинили су своје. Тако на најлепшем делу јужнојадранске обале, што јесте својеврсни парадокс и даље граде станове, иако су "залихе" огромне. Ретки "прогнозери", мало у шали а делом озбиљно, кажу да они који зидају знају "нешто више".
КВАДРАТ ОД 1.100 ДО 3.500 ЕВРАКвадратни метар стана у Будви кошта од 1.100 до 3.500 евра. Најниже цене станова су у приградским насељима, која се пружају према брдима изнад Будве, док је у центру и у зградама близу саме обале, квадрат 2.200, 2.500 и до 3.500. Цена делом зависи и од квалитета градње, односно комфора.
Извор: Новости