ИРАК- Исламска држава погубила и другог јапанског држављанина који је био у њеном заробљеништву. Њени припадници сада прете животима јапанских држављана ма где се они налазили.
Припадници Исламске државе јутрос нешто после пет часова по јапанском времену поставили су на интернет снимак погубљења јапанског новинара Кенџија Готоа. У том видео-снимку маскирани припадник Исламске државе обраћа се гледаоцима на енглеском језику и за погибију јапанског држављанина криви премијера те земље Шинзоа Абеа. На крају поруке егзекутор са британским акцентом прети читавом јапанском народу тврдећи да су борци Исламске државе "жедни јапанске крви", да ће "убијати јапанске држављане где год се налазили" и да погубљењем Кенџија Готоа "почиње ноћна мора за Јапан". Припадници Исламске државе крајем прошле године заробили су два јапанска држављанина- самозваног радника приватне фирме за пружање услуга из области безбедности Харуну Јукаву и телевизијског новинара Готоа, који је познат по извештајима и документарним филмовима о подручјима захваћеним ратним сукобима. Исламска држава је објавила први видео-снимак са јапанским таоцима током турнеје јапанског премијера Абеа по Блиском истоку, када се он састао са домаћинима у Египту, Јордану и Израелу. У том снимку припадници Исламске државе тражили су да јапанска влада у року од 72 часа исплати 200 милиона долара у замену за животе своја два држављанина, јер је јапански премијер претходно у Каиру објавио да ће његова земља, поред инвестиција за регион, одвојити и 200 милиона долара помоћи за државе које се суочавају са тешкоћама проузрокованим деловањем Исламске државе. По истеку поменутог рока погубљен је четрдесетдвогодишњи Харуна Јукава, а припадници Исламске државе су променили захтев, и као услов за ослобађање новинара четрдесетседмогодишњег Готоа затражили пуштање на слободу Саџиде Ришави, ирачког држављанина која у затвору у Јордану очекује извршење смртне казне за учешће у терористичком нападу у којем је 2005. године убијено 60 цивила у престоници те државе Аману. Стручњаци за тероризам у Јапану, међутим, указују на чињеницу да ниједан од заробљених који се појавио у видео-клиповима које су снимили припадници Исламске државе није остао у животу, те да нико од талаца који су ослобођени није био изведен пред камере. Први видео-снимак постављен је на интернет 20. јануара, али је породица новинара Готоа, за којег се верује да је отет у новембру, први мејл од терориста добила још 2. децембра, па јапански аналитичари тврде да је прилика за његово ослобођење вероватно још тада била пропуштена. Они сматрају да је судбина двају јапанских држављана била запечаћена у моменту када су се појавили у првом видео-снимку и да њихови тамничари уопште нису имали намеру да их мењају ни за новац ни за Саџиду Ришави.
Јапанска влада чврста у ставу према тероризму Новински чланци и телевизијске дебате у Јапану данас посебно велики простор посвећују претњи Исламске државе. Мада погубљење новинара Готоа изазива згражавање, жаљење и осуду, оно је због свега досад виђеног, на неки начин било и очекивано, па прави шок у јапанској јавности, више од те трагедије, чини се, изазива релативно неочекивана претња Исламске државе животима јапанских држављана широм света. Упркос томе, на вест о погубљењу Готоа, премијер Шинзо Абе је изразио "снажан гнев према нељудском, подлом чину" и изјавио да његова влада неће опростити терористима, те да ће сарађивати са међународним заједницом како би их натерао да плате за свој злочин. Премијер Абе је поновио и да Јапан никако неће попустити пред тероризмом и да ће, напротив, повећати помоћ у храни и медицинској опреми државама Блиског истока. Политичари из владајуће коалиције Либерално-демократске партије и странке Комејто и њихови ривали из опозиције у јутрашњим ТВ дебатама се слажу у осуди терористичког чина и у томе да су претеће речи из снимка погубљења Готоа изразито провокативна порука, због које ће Јапан морати да изнађе начине да заштити своје држављане у иностранству и појача мере безбедности како терористи не би ушли у Јапан. Сматра се да више од милион и по јапанских држављана живи у иностранству и поједини државни функционери већ позивају народ да одложи или откаже путовање у нестабилна подручја на Блиском истоку и у Северној Африци. Опозициони политичари, међутим, истовремено упозоравају да влада премијера Абеа, која настоји да ојача војни савез са Сједињеним Америчким Државама и одигра већу улогу у међународној заједници не само у економском већ и војнобезбедносном смислу, не треба да искористи овај тужни инцидент као изговор за упућивање јапанских трупа на Блиски исток.
Прочитајте још:Обама кује план: Појачаћемо дипломатски и економски притисак на РусијуНигеријска војска успела да одбије напад исламиста на град Мајдугури
Јапански аналитичари нарочито изражавају забринутост у вези са великим политичким и спортским догађајима попут Олимпијских игара које Јапан треба да организује у наредних неколико година. Војнополитички стручњаци дебатују и о томе да ли ће ваздушни удари по положајима Исламске државе бити довољни да драстично ослабе или потпуно неутралишу њихову способност да врше нападе широм света и да ли ће администрација председника Барака Обаме ипак упутити копнене трупе у регион под контролом те сунитске, парамилитарне организације. Жестоки, брутални сукоб у далекој Сирији тако је изненада постао нешто што дотиче свакодневни живот Јапанаца. И мада много новинара и грађана за то оптужује амбиције Абеове десничарске владе да на међународној сцени оствари већи политички утицај, његова политичка партија и даље ужива далеко највећу популарност, па се може очекивати да ће јапанска јавност, уместо протеста против политике владе, покушати да се прилагоди новонасталој безбедносној ситуацији. Извор: РТС