БЕОГРАД- У “Ушћу” харају групе џепароша. Данас сам била жртва ја, пре мене многи. Чувајте и ташне и новчанике, упозорење је које је на Твитеру пре неколико дана оставила једна Београђанка.
Опрез због више од 100 џепароша који харају Београдом, неопходан је пратилац куд год да кренете, а нарочито у време великих распродаја и снижења, што је случај ових дана у бројним тржним центрима и продавницама. На то упозоравају и у полицији где нам је потврђено да су у уторак у “Ушћу” ухватили девојку од 18 година која је џепарила. - Не постоји сигуран начин како да препознате џепароша, али најбоља заштита од њих је да будете свесни да постоје. Суграђани који у току дана промене четири превоза, сигурно ће доћи у ситуацију да на станици, аутобусу, трамвају или троли буду са џепарошима - каже за “Блиц” Александар Митровић, шеф одсека за сузбијање џепних крађа. Претња Београђанима, али и онима који дођу у престоницу су браћа, стара свега 11 и 13 година, која оперишу на пешачком прелазу и око целог комплекса ТЦ “Ушће”, као и у оближњим подземним пролазима. Старији од њих има чак 350 кривичних пријава. Често су и на Зеленом венцу, Тргу републике, Кнез Михаиловој, код Вуковог споменика. - Последњих година највећи проблем нам праве малолетници за које држава нема адекватно решење, али и Бугарке које џепаре по тржним центрима, Кнез Михаиловој, Тргу. Оне не познају град довољно и држе се само центра - упозорава Митровић. Он истиче да Бугарке углавном долазе у групама и да су толико добро проучиле како функционише Србија да се појављују чак и у време када се исплаћује пензија.
Прочитајте још:Србија тражи да се капетан Драган не изручи Хрватској
- Знају који су то датуми па вребају око пошта и банака - каже Митровић. Чак и кад их полиција ухвати на делу, а новац врати оштећенима, довољно је, каже Митровић, да плате суму коју одреди Тужилаштво, од 30.000 до 50.000 динара, а које након тога одустаје од кривичног гоњења. То практично значи да оне не одговарају за дела која су учиниле, што подстиче Бугарке да у што већем броју долазе у Србију. - То је као да плаћају дозволу да уђу и џепаре по Србији! - каже Митровић. Србија имамо право да некоме забрани улазак у земљу и нејасно је зашто то право не користи у довољној мери, већ се дешава да џепароши буду поново буду ухапшени за иста кривична дела, истиче Митровић. Извор: Блиц