Најновије

Дачић у Будимпешти: О Албанцима и пругама

БУДИМПЕШТА - Први потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић указао је данас на злоупотребе договора из Брисела о слободи кретања за грађане Косова и оценио да је то питање не само за Србију и Мађарску, већ и за ЕУ.
Ивица Дачић у разговору са Виктором Орбаном (Фото: mfa.gov.rs)

Ивица Дачић у разговору са Виктором Орбаном (Фото: mfa.gov.rs)

"У оквиру дијалога Београда и Приштине у Бриселу била и тема слобода кретања. Очигледно је да сада постоји злоупотреба те слободе кретања", рекао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре после састанка с мађарским колегом Петером Сијартом. Подсетивши да је Србија, према том договору, дужна да пропусти грађане Косова, премда њихова документа не сматра валидним јер не признаје Косово као независну државу, Дачић је приметио да се оно што је раније тумачено као велики успех "сада показало као велика могућност за злоупотребу". "Србија, а претпостављам ни Мађарска, нису земље које су циљеви тих миграција. Зато би ЕУ требало озбиљније да се позабави тим питањима", рекао је Дачић, одговарајући на питања новинара везана за хапшења на мађарској територији великог броја илегалних миграната с Косова. Он је истакао да се о тој теми разговарало и у понедељак у Бриселу на састанку с представницима Приштине и високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Федериком Могерини. Србија ће учинити све што је у њеној моћи, рекао је Дачић, али је поставио питање шта да се учини с људима који су у Приштини легално добили шенгенске визе. "Ми ћемо спречавати илегалне миграције, али, знате шта су илегалне миграције - то је кад неко незаконито прелази с једне територије на другу. А, шта ћемо кад они то раде на основу неких споразума или легално издатих виза? То нису илегалне миграције", напоменуо је он. "Ја не бих волео да Мађарска или Србија буду криве због нечега за шта нису криве", нагласио је Дачић. Уз примедбу да је, према подацима неких медија, с Косова у протеклих шест месеци отишло између 60.000 и 100.000 људи, министар Дачић је оценио да ти "алармантни подаци" треба да буду размотрени на нивоу министарстава унутрашњих послова земаља чланица ЕУ. "Зато то питање треба да се врати из домена политике у домен унутрашњих послова", закључио је он. Министри спољних послова Србије и Мађарске, Ивица Дачић и Петер Сијарто, оценили су данас да су односи две земље бољи него икада и заложили се за што скорије спровођење у дело постигнутих договора, укључујући модернизацију пруге Београд-Будимпешта.
Прочитајте још:
Сијарто се сложио да две земље никада нису имале "овако добре односе и разгранату билатералну сарадњу" и поновио да Будимпешта максимално подржава европске интеграције Србије. Према његовим речима, геополитички интереси Мађарске у региону јесу мир, развој економских односа и напредак у обезбеђењу енергетске стабилности. "За остварење мађарских геополитичких интереса веома је важно да са Србијом имамо јако добре односе, боље него икада раније", истакао је Сијарто. Мађарска је за Србију прошле године била шеста земља по обиму спољнотрговинске размене, која је износила више од милијарду евра. Он је, такође, подсетио да је у Београду у децембру постигнут договор о реконструкцији железничке пруге између Будимпеште и Београда и да две стране до 15. априла треба да заврше студије изводљивости, а Кина да изнесе финансијски предлог како би радови почели до краја године. Дачић је рекао да су му Сијарто и премијер Мађарске Виктор Орбан пренели и да је Будимпешта веома заинтересована и за пругу која би спајала Сегедин преко Суботице с Бајом, што је за Београд, како је рекао, нова, али свакако прихватљива идеја. Он је рекао и да је с мађарским колегом разговарао о отварању нових граничних прелаза и додао да Србија жели да граница буде отворена за проток људи, робе и капитала, а затворена за илегалну миграцију, криминал и трговину људима. Дачић је рекао да је међу темама разговора било и питање енергетске безбедности после отказивања изградње гасовода Јужни ток. "За нас је то питање од великог значаја и посветићемо му се у наредном периоду. Остајемо при ранијим договорима да сматрамо да заједнички треба да решавамо питање снабдевања гасом", рекао је Дачић. Сијарто је рекао да од ЕУ очекује да, после саопштења да не сматра Јужни ток погодним, подржи неке друге пројекте који би обезбедили енергију за регион. "Ми смо обострано заинтересовани да гас који је био намењен Јужном току, преко Турске на неки начин дође до Србије и Мађарске", рекао је он и додао да је о томе разговарао са Анкаром, Београдом, Скопљем, а да ће то учинити и са Атином. Дачић је додао и да је претходно разговарао с премијером Орбаном о најважнијим темама у међународним односима, укључујући украјинску кризу. Из Орбановог кабинета је агенцији МТИ речено да су се премијер и први потпредседник Владе Србије Дачић сагласили да су односи две земље бољи него икада. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА