Најновије

Лазар Крстић ојадио државу за 783 милиона евра.

БЕОГРАД- Бивши министар финансија Лазар Крстић одбио је прошле године неколико понуда банака да замени ризичне државне кредите у доларима у повољније позајмице у еврима.
Лазар Крстић (Фото: ЈуТјуб)

Лазар Крстић (Фото: ЈуТјуб)

Последице Крстићеве одлуке да се доларски дуг не конвертује у евре платиће сви грађани Србије, јер је од октобра прошле године до данас наш јавни дуг само због скока долара у односу на евро увећан за око 783 милиона евра. Поређења ради, да би се та сума уштедела, пензионери и запослени у јавном сектору мораће две године да примају пензије и плате умањене за 10 одсто. Да ствар буде још гора, Србија ће и ове године само по основу камата на доларске кредите платити девет милијарди динара више него што би платила камате на кредите у еврима. Како сазнаје „Блиц“, помоћ Крстићу да спречи штету од наглог раста долара нису нудиле само комерцијалне банке, већ и централа Светске банке у Вашингтону. - Међународна банка за обнову и развој нуди валутно хеџовање својим клијентима како би се помогло у смањењу каматног и валутног ризика - потврђено је у Светској банци. „Блиц“ претходних дана није успео да ступи у контакт са Крстићем и постави му питање зашто је одбио конверзију и понашао се као аматер, попут грађана који су занемаривали препоруке стручњака и узимали ризичне кредите у швајцарцима само зато што су у том тренутку били јефтинији. Јер, иако су каматне стопе на кредите у доларима претходних година биле ниже од позајмица у еврима, за свега неколико месеци те камате су се због раста долара увећале чак за четвртину. У Фискалном савету кажу да држава треба да се задужује у валути у којој остварује приход, а то је динар.
Прочитајте још:Након 13 година Шешељ поново са радикалима ломи славски колач
- Уколико то није могуће, евро је друга најбоља опција зато што највећи део девизних прихода од извоза, између 60 и 80 одсто, остварујемо у еврима - објашњавају у Фискалном савету. Економиста Горан Николић објашњава да поступак конверзије валута сам по себи није скуп. - Крстићу је проблем вероватно био то што није могао до краја да сагледа шта ће се дешавати са доларом - сматра Николић. У Министарству финансија  кажу да „већ годинама активно траже систем помоћу ког би се управљало ризиком курса америчког долара према евру“. Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА