БЕОГРАД- Дражи Михаиловићу, команданту Југословенске војске у отаџбини, упркос најавама да би могао да буде рехабилитован на сутрашњем рочишту, част и углед ће највероватније бити враћени тек за месец дана. Пошто је у међувремену промењен председник судског већа, сва је прилика да ће на овом рочишту само бити прочитани докази из списа.
Од почетка поступка променило се чак троје председника судског већа, а неколико пута се мењао и његов састав. Нико од судија није био спреман пуних осам година да оконча овај поступак. Претходно рочиште одржано је прошлог септембра и за новог председника већа у београдском Вишем суду постављен је Александар Трешњев. Према речима Оливера Антића, једног од пуномоћника подносиоца захтева за рехабилитацију и саветника председника Србије, одавно су испуњени сви законски услови да генерал буде рехабилитован. Процес је покренут 2006, на иницијативу унука Војислава Михаиловића, а прво рочиште је било одржано 2010. У међувремену, захтеву су се придружили Српска либерална странка, на челу са Костом Чавошким, Удружење припадника Југословенске војске у отаџбини, Удружење политичких затвореника и жртава комунистичког режима, професорка међународног права Смиља Аврамов и други. Захтевом за рехабилитацију се тражи од суда да поништи пресуду од 15. јула 1946, којом је Михаиловић осуђен на смрт стрељањем, као и враћање грађанских права. Сутрашње рочиште биће одржано у подне, у Великој судници, у Палати правде, и биће тонски снимано. Како сазнајемо, у публици ће бити многе познате личности, међу којима и поједини припадници краљевске династије Карађорђевић. Могућност да ђенерал буде рехабилитован изазвало је бурне реакције. Између осталих, огласио се и СУБНОР. - Да ли је могуће да се у Србији, која се изјашњава против фашизма, сада кад слави 70 година од победе у Другом светском рату, правно рехабилитује неко ко је био на страни Хитлеровских фашистичких хорди - упитао је вршилац дужности председника Председништва СУБНОР-а Душан Чукић. Он је на седници Председниства СУБНОР-а оценио да смо "сведоци поновног ретроградног понашања".
Прочитајте још:Навијачи су одраз тренутних фрустрација друштва у Србији
Вулин: Суд неће писати историју Министаза рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин рекао је да се на одлуке суда не може утицати. - Међутим, историја се не пише судским пресудама него истином, живим сведоцима. То је нешто што нико не може да промени - рекао је Вулин. Извор: Вечерње новости