Најновије

ПРОПАСТ: У Србији се не обрађује између 600 и 800 хиљада хектара ораница

БEOГРAД - У Србиjи необрађено остаjе око 600.000 до 800.000 хектара ораница, а фонд обрадивих површина годишње се смањуjе за око 25.000 хектара због изградње путева, бесправне градње и подизања различитих обjеката, изjавио jе данас Танјугу члан Oдбора за село Српске академиjе наука и уметности, Бранислав Гулан.
Ори! (Фото: ourhomeadvisor.com)

Ори! (Фото: ourhomeadvisor.com)

Гулан jе истакао да у Србиjи постоjи "заблуда да под пољопривредним површинама имамо око пет милиона хектара и да обрадиве површине чине 4,2 милиона хектара". Иако су ово обрадиве пољопривредне површине, по последњем попису пољопривреде из 2012. године, уведена jе нова категориjа - површине коjе се обрађуjу, а то jе око 3,36 милиона хектара..., навео jе он. "Наводно, по глави становника Србиjе долази просечно по 0,56 хектара, што jе знатно више него у Холандиjи, Немачкоj, и што jе, тврде неки, наше богатство. Реално, немамо више те површине", тврди Гулан. Према његовим речима, ни много развиjениjе земље не дозвољаваjу себи да необрађене остану тако велике површине као што jе то случаj у Србиjи. Oн jе указао да се површине коjе се не обрађуjу углавном налазе у пограничном подручjу Mађарске, Румуниjе, Бугарске и Mакедониjе, односно, у регионима Србиjе где нестаjе око 1.200 села. "Tренутно у Србиjи у 986 села има мање од по 100 становника. У 86 одсто села опада броj становника", упозорио jе саговорник Танјуга. Гулан jе обjаснио да су у коришћењу земљишта у Србиjи присутни следећи проблеми: екстензивност, уситњеност поседа, недовољно уношење органске материjе и низак ниво коришћења органског ђубрива, као и деградациони процеси изазвани деловањем природе и човека. Начин коришћења земљишта jе екстензиван са, како додаjе, екстензивном сетвеном структуром и смањењем броjа стоке (два до три одсто годишње).
Прочитајте још:Бивши саветник Владе Србије оргијао чак са осам жена одједном!
У структури сетве и даље доминираjу житарице (77 одсто), а недовољна jе заступљеност индустриjског биља, поврћа и крмног биља (23 одсто), рекао jе Гулан, додаjући и да су смањене површине под виноградима. Последњих година виноградарство се усклађуjе са прописима EУ, подижу се и нови засади, па сад по виногадиам у Србиjи се налази око 22.000 хектара, наводи он, али и напомиње да jе то знатно мање него што jе било пре две три децениjе. "Постоjећи засади су застарели, неуjедначеног сортног састава, ниско приносни, неквалитетни и недовољно профитабилни - што jе такође показатељ екстензивности производње. Сад се кренуло у обнову, али потребно jе да прође време да би нови засади давали род“, закључио jе Гулан. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА