БЕОГРАД - "Надам се да ће се захтев Хрватске да Србија на путу ка ЕУ промени закон о процесуирању ратних злочина решити без већих проблема", каже Тања Мишчевић.
Шефица преговарачког тима је додала да се на путу ка ЕУ може очекивати доста таквих условљавања. "Надамо се да ће ова врста неразумевања и неусаглашености бити разрешена много једноставније него што нам сада изгледа", казала је Тања Мишчевић у паузи седнице Националног конвента о ЕУ посвећене акционом плану за поглавље 24. Она је додала да ратни злочини нису део правне тековине ЕУ, већ се ЕУ ту ослања на међународно право, у којем постоји могућност избора између постојећих добрих пракси, а Хрватска би, да би измену овог закона поставила као технички услов за Србију, морала утемељење да нађе у праву ЕУ. Истакла је да у европским интеграцијама може бити и политичких условљавања, будући да о сваком кораку одлучују земље чланице консензусом, али да не верује да ће Хрватска правити проблем Србији. "Немам сумње да ће бити пуно услова од стране држава чланица током преговора, не зато што је реч о Србији већ зато што је реч о преговарачком процесу у којем има доста простора за условљавања", рекла је Тања Мишчевић. "Хрватска се обавезала одлуком Сабора да неће блокирати своје суседе у преговорима са ЕУ", казала је Тања Мишчевић, додавши да сматра да Хрватска неће условљавати Србију већ помагати, што, како је навела, у техничком смислу већ и чини.
Прочитајте још:
Директор Комитета правника за људска права Јуком Милан Антонијевић рекао је да није јасно да ли је захтев био "политичка изјава" или је реч о нечему на чему ће Хрватска инсистирати. Рекао је да постоји добра сарадња тужилаштва Србије са колегама у региону у погледу поступања у вези са ратним злочинима. Премијер Хрватске Зоран Милановић позвао је јуче власти у Београду да повуку закон који се примењује од 2010. године и према којем је Србија проширила надлежност за процесуирање ратних злочина почињених на простору Хрватске. Антонијевић је рекао да прописи Србије у погледу надлежности за процесуирање ратних злочина нису различити од праксе у ЕУ. "Овде говоримо о универзалној надлежности и мислим да је у интересу свих земаља у региону а и у Европи да се на било ком месту суди онима који су починили ратне злочине уколико има основа у праву, а у овом случају очигледно да има основа", навео је Антонијевић. Извор: Б92