БЕОГРАД - Студирање по болоњском систему, најављивано као велика реформа образовања, у Србији десет година касније доживљава фијаско!
Већина факултета одлучила је да се врати на стари систем студирања 4+1 (четири године основних студија и једна година за мастер), уместо 3+2 (три године основних студија и две за мастер). - Донета је таква одлука због тога што нико неће да запосли свршеног студента са три године основних студија - објашњава Ендре Пап, директор Комисије за акредитацију и проверу квалитета. Тако су Архитектонски, Медицински и и Грађевински факултет у Београду с болоњског система прешли на интегрисане студије, што у пракси значи да су основне и мастер студије спојене, а студенти ових факултета ће по завршетку студирања имати звање дипломираног мастера. Миодраг Зец, професор економије на Филозофском факултету у Београду, каже да је болоњски систем бесмислен и пита се зашто га, ако је тако добар, нису имплементирали Оксфорд или Кембриџ. - Са Запада су нас утерали у Болоњску декларацију и донели нам школе у којима треба да школујемо управнике самопослуга и пумпи! Остајемо без капиталног знања, сутра неће имати ко да нам оперише срце! Школство је базична друштвена ствар, а нама то пропада и тренутно влада заглупљивање нације - каже професор Зец. Милан Петковић, председник Студентске конференције универзитета Србије, каже да је болоњски систем само козметичка форма.
Прочитајте још:„Београд на води“ се скида са дневног реда 18. марта
- Бодови се формирају како се неком ћефне, гледа се да се задовоље апетити професора не ради се у континуитету... - објашњава Петковић. Извор: Курир