БРИСЕЛ- Србија је ступањем на снагу Индивидуалног партнерског акционог плана (ИПАП) ушла у нову фазу односа са НАТО, рекли су министар спољних послова Ивица Дачић и министар одбране Братислав Гашић након данашњег сусрета са генералним секретаром Алијансе Јенсом Столтенбергом.
"Наша неутралност се не доводи у питање овим планом", рекао је Дачић новинарима у седишту НАТО у Бриселу. Он је казао да нико не може да промени оно што се десило пре 16 година када је НАТО бомбардовао Србију, али да то не би требало да буде препрека за градњу партнерских односа у будућности. Столтенберг је, како је навео Дачић, недавно разговарао са премијером Александром Вучићем, тако да треба очекивати даљи развој односа са НАТО. Он је казао да је и од Столтенберга добио гаранције да никакве косовске оружане снаге неће имати приступ на север Косова, подсећајући да је сличне гаранције својевремено дао и претходни генерални секретар НАТО Андерс Расмусен. Дачић је рекао да ИПАП отвара могућност сарадње Србије и НАТО на многим пољима, укључујући и област науке, јавне дипломатије и учешћа у међународним мировним акцијама. "То, наравно, нису борбене акције", нагласио је Дачић и објаснио да је реч о сарадњи у области спасавања људи у случајевима елементарних непогода. Он је казао да је НАТО важан за Србију и због Кфора и подршке Бриселском спразуму и подсетио да се командант Кфора недавно срео са начелником Генералштаба Војске Србије. Министар Дачић је рекао да је током данашњег разговора са Столтенбергом било речи о широкој лепези питања, укључујући односе са Русијом и улози Србије као председавајуће ОЕБС-ом. Министар Гашић је рекао да је ИПАП још једна степеница у сарадњи Србије и НАТО. "То је највиши степен сарадње с НАТО који може да оствари земља која није чланица", казао је Гашић. Он је објаснио да ће ИПАП помоћи у реформи оружаних снага Србије, али и отворити нове могућности за српску индустрију средстава посебне намене. Гашић је, такође, истакао важност развоја односа са НАТО и Кфор у склопу одржања безбедности на Косову. Дачић и Гашић данас су у седишту НАТО-а учествовали и на састанку Северно-атлантског савета.
Прочитајте још:Стефановић:Сумња да jе отмица део организоване трговинеРЕКОНСТРУКЦИЈА: Дачић тезу о ОЕБС-у сматра глупом
Током разговора у седишту НАТО било је речи о даљем унапређењу сарадње Србије и НАТО-а кроз Партнерство за мир, актуелној ситуацији на КиМ, сарадњи у региону као и новим безбедносним изазовима, сапштило је Министарство спољних послова додајући да су Дачић и Гашић учествовали и на састанку Северно-атлантског савета. Шеф српске диполматије обавестио је саговорнике у НАТО-у да је Србија дефинисала приоритне области сарадње у наредном периоду, а то су: даљи развој политичког дијалога, учешће у програму ПзМ, програму "Изградња интегритета", програму "Наука за мир и безбедност", управљање кризама и планирање у цивилним ванредним ситуацијама и јавна дипломатија. Министар Дачић посебно је указао на значај несмањеног присуства снага КФОР на КиМ и нагласио да су успех дијалога Београда и Приштине као и имплементација договореног у директној вези са очувањем стабилности и безбедности на КиМ. У том смислу су веома важне гаранције НАТО-а о присуству тзв. Косовских безбедносних снага на северу КиМ, каже се у саопштењу. Говорећи о новим безбедносним изазовима, Дачић је рекао да Србија у границама својих могућности и сходно ресурсима којима располаже подржава борбу против свих облика тероризма и радикализма, па и Исламске државе. Министар Дачић упознао је саговорнке и са нашим кључним спољнополитичким приоритетима, пре свега значају који придајемо чланству у ЕУ и развоју регионалне сарадње, а представио је и активности и досадашње резултате нашег председавања ОЕБС-у. Извор: Танјуг