При крају обнова седамнаест кућа у једином сремском селу које су током маја погодиле поплаве. Још није решено питање штете на пољима. Многи и даље у помоћним објектима.
Први утисак када се уђе у Јамену, село на Сави недалеко од Шида и границе са Хрватском, јесте да цело место подсећа на велико градилиште. Око цркве у центру стоје гомиле грађевинског материјала, а обнова двадесетак кућа које су биле у најгорем стању после мајских поплава приводи се крају. Мештани, који су месеце провели у привременом смештају, код рођака, у разним помоћним објектима, или под шаторима, надају се скором усељењу. Како и не би, кад се ради чак и у тмурним јануарским данима... Ситуација пре осам месеци била је сасвим другачија. Јамена је била једино поплављено село у Срему. У њега се улазило само теренским возилом или чамцем, а прва асоцијација по уласку била је слика катастрофе. На узвишици усред села сакупила се стока пуштена из штала и обора, а евакуисане мештане заменили су ватрогасци, спасиоци, полицајци... Док са представницима општинске власти из Шида обилазимо радове на новим монтажним кућама, Миодраг Старчевић, председник Савета месне заједнице у оставци, објашњава да је ситуација много боља, али да има још много нерешених проблема. - Имали смо укупно 17 кућа које су морале да буду срушене и сада се, уз помоћ Православне цркве, ЕУ, и хуманитарних организација приводи крају њихова обнова - прича Старчевић. - Наравно, мора се имати у виду да је од 347 кућа у селу тек неколико прошло без оштећења. Наравно да сељани нису били задовољни категоризацијом, тако да је и ту било тешких речи. Многи ме питају колико је помоћи стигло у село, али тај одговор нико није добио. У село је помоћ стизала из свих извора, и са свих страна, а још увек стиже, у храни, у грађевинском материјалу, новцу... Из покрајинских робних резерви и даље добијамо хлеб и пакете хране. Старчевић, међутим, напомиње како се 95 одсто мештана бави пољопривредом, а да је чак 80 одсто од 2.700 хектара атара Јамене страдало у поплавама. - Покренули смо питање штете на пољима, када нас је, пре око два месеца, посетио премијер, али то питање још чека на решење - указује Старчевић док обилазимо кућу Данице и Бошка Ђукановића. - Надам се да ће и то питање ускоро бити решено... У дворишту Ђукановића, поред нове куће, још стоји шатор, поклон хуманитарне организације. У њему је, како каже Даница, мало спасеног намештаја из старог домаћинства које је однела Сава, у село пристигла с леђа, из Хрватске, где је пробила насипе. - Хвала Богу, још мало па се усељавамо - не крије задовољство Даница. - Били смо евакуисани у Шид, па смо били код кћерке, а онда у овој дворишној кућици... Сад ћемо у ново и чисто. Задовољство не крије ни Душан Сарап, тракториста из земљорадничке задруге, који ће са женом и ћерком ускоро уселтити у нову кућу, једину са ломљеним кровом. - Још смо у помоћном објекту, који је за све пре него за живот - каже Сарап, док са општинарима и председником Месне заједнице договара место за септичку јаму. - Срећом, сада се и то приводи крају. Хвала много донаторима. Сада ћемо моћи да живимо као људи...
Канали
Главни приоритет нам је, да уз помоћ покрајинских власти, ревитализујемо канале за одводњавање и наводњавање у атару Јамене - каже Ђорђе Томић, помоћник председника општине Шид. - Није решење да санирамо објекте у селу, а да само село не можемо да сачувамо од поплаве, ако она запрети. Управо због тога веома су важни ови канали.
Оставка савета месне заједнице
Цео Савет Месне заједнице Јамена, како објашњава Старчевић, када је прошло најгоре, поднео је оставке. - Радили смо најбоље што смо могли, а од свих становника, имали смо помоћ само њих десетак - огорчен је Старчевић. - Уз то, стално нас је пратила прича о злоупотребама. Због тога, поднели смо оставке и, наравно, нико од нас се није поново кандидовао, а избори су у понедељак.
Прочитајте још:НАЈПОТРЕСНИЈА ИСПОВЕСТ У СРБИЈИ: Тата је умро, а мама престала да се лечи јер немамо ни за хлеб!ЧОМСКИ: Судбина Балкана зависи од сукоба Русије и Запада
Извор: Вечерње новости