БЕОГРАД - Војно-политички аналитичар Мирослав Лазански изјавио је Срни да Индивидуални партнерски акциони план /ИПАП/ Србије представља више један фолклорни потез и да не значи да Нато може да користи српске касарне, него Београд може да бира у чему ће сарађивати.
Лазански је подсетио да Србија има са Нато уговор СОФА, који даје право проласка трупама Алијансе кроз Србију, без било какве јурисдикције српских судова, а који је некадашњи министар спољних послова Србије Вук Драшковић неовлашћено потписао без одобрења Владе и парламента. „То не значи да могу да користе војну инфраструктуру. Шта би то значило – да могу да уђу у сваку касарну која им се свиди и паркирају и раде шта хоће. То не значи ИПАП“, рекао је Лазански. Он је додао да је ИПАП споразум највиша врста сарадње за земљу која није чланица Нато савеза. „Али, то је по принципу самопослуге – ми бирамо у чему ћемо сарађивати. Волео бих да видим те политичаре који би дозволили да Нато снаге по Србији користе инфраструктуру у смислу објеката како се то њима свиди. То је онда оно што је тражено у Рамбујеу и што смо одбили да потпишемо“, нагласио је Лазански. Он је рекао да ће бити занимљиво видети шта ће бити после ИПАП-а, пошто је Србија, ипак, војно неутрална, јер мењање њене статусне позиције без одлуке српског парламента тешко да ће проћи, а постоји и скупштинска резолуција о војној неутралности. „Мислим да је ово више један фолклорни потез, који ће изазвати доста питања и у опозицији и у народу. Сад се дошло до краја, до реке, да ли ће политичари да загазе у реку, е то ћемо да видимо. Како политичари буду радили, такву ће имати судбину на изборима“, рекао је Лазански. Што се тиче војне сарадње Србије са Русијом, Лазански сматра да споразум ИПАП за сада неће имати утицаја и подсећа да су Руси рекли да немају ништа против сарадње у процесу Партнерства за мир, јер су и Русија и Белорусија у том процесу. „Сарадња против тероризма, трафикинга, то је све у реду и није спорно, али мислим да би црвена линија за неки однос према Србији, када је у питању Русија, била апликација за чланство у Нато и ту морамо бити реални“, рекао је Лазански. Он је напоменуо да је НАТО у овом часу изузетно непријатељски расположен према Русији и ко би сада ушао у Нато био би укључен у антируски потез и тренд. Ако Нато опкољава својим базама и инфраструктуром Русију, то је, каже Лазански, изразио антурски потез и ко се у то укључује, онда мора да буде свестан да ће Москва повући одређене потезе, политичке и економске, те усмерити ракете и то је нормално. „Ми тврдимо да смо војно неутрални, ја се надам да јесмо, јер свако војно сврставање Србије на било чију страну није добро за Србију. Србија мора да остане неутрална“, истакао је Лазански и подсетио да су и Аустрија, Шведска, Финска, Кипар војно неутралне, а чланице су ЕУ.
Прочитајте још:Билт би прво да прави војну авијацију Европске Уније!НАТО ОПКОЛИО РУСИЈУ: Бродови усидрени на вратима Путиновог царстваИПАП СПОРАЗУМ: НАТО војници добијају Србију на длану – могу да раде шта год хоће!
Што се тиче Нато стандарда, Лазански је подсетио да пола чланица Алијансе не може да их испуни, а као пример је навео да се за пилота тражи годишње 180 сати налета, док Србија има око 40. „Како ћете ви следити Нато стандарде када имате војни буџет који је далеко од Нато стандарда. .. ИПАП не значи ништа за Србију, јер Нато неће рећи – ево вама, браћо Срби, 50 милиона па обновите оне две зграде Генералштаба у Београду да не зврје као пећине, кад људи пролазе да се препадну или ево вам десет авиона да чувате ваздушни простор од пирата“, рекао је Лазански. Он је напоменуо и да током прошлогодишњих поплава у Србију није стигао ниједан Нато авион са хуманитарном помоћи. Извор: СРНА