БРИСЕЛ - НАТО одлично сарађује са Србијом и поштује њену одлуку да не тражи чланство у Североатлантском пакту, изјавио је данас генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг у Европском парламенту.
"Србија је суверена земља и има право да сама доноси одлуке о својој безбедности", рекао је Столтенберг европским посланицима, одговарајући на питање хрватског посланика Тонина Пицуле о томе како гледа на заједничке вежбе српске и руске војске у близини хрватске границе. "Србија вежба и са НАТО-ом, а премијер Александар Вучић, са којим сам се недавно срео, рекао ми је да жели још вежбовних активности са нама и ја то поздрављам", казао је генерални секретар Алијансе. Он је истакао да треба поштовати право сваке земље, па и Србије, да не постане НАТО чланица "бар не одмах" и да је сарадња са Србијом одлична. Столтенберг је у говору у ЕП казао да је сарадња НАТО-а и Европске уније на "Западном Балкану" добар пример заједничког деловања. "На Западном Балкану видимо сјајан пример сарадње између наше две организације", рекао је он и навео мисије КФОР и Еулекс као узор комплементарног рада. Генерални секретар Алијансе је подсетио да и Београд и Приштина подржавају присуство НАТО војника у оквиру КФОР-а, док ЕУ кроз Еулекс помаже успостављање владавине права. "То показује како можемо да се међусобно допуњавамо и јачамо безбедност, не само у том региону, него и у целој Европи", рекао је Столтенберг. Генерални секретар НАТО-а је казао да се "Западни Балкан" и поред тога суочава са бројним изазовима и поменуо спор Македоније и Грчке око имена и заостајање процеса реформи у Босни и Херцеговини, што омета те земље у процесу евроатлантских интеграција. Када је реч о Црној Гори, која тежи да се учлани у НАТО али још није добила позив, Столтенберг је изјавио да ће се о томе одлучивати крајем године на самиту Северноатлантског пакта.
НАТО и ЕУ морају заједно
Европска унија и НАТО се суочавају са идентичним безбедносним изазовима који захтевају заједнички одговор, изјавио је Столтенберг у Европском парламенту. "Суочени смо са истим претњама, које захтевају бољу сарадњу и фундаменталне промене у јачању система безбедности", рекао је Столтенберг и подсетио да су 22 од 28 чланица ЕУ истовремено и НАТО цланице. Он је у обраћању европским посланицима казао да ниједна НАТО чланица засад није изложена директној претњи, али да постоје изазови, пре свега на источним и јужним границама Алијансе. "Имамо агресивно понашање Русије у Украјини, али и све интензивније активности такозване Исламске државе на Блиском Истоку и на северу Африке, а они, уз остале екстремистичке организације, планирају и изводе терористичке акције у Европи", навео је Столтенберг. Говорећи о Русији, генерални секретар НАТО-а је подсетио да је Москва упутила војску у Молдавију и да ју је већ користила у сукобима у Грузији и приликом отцепљења Крима од Украјине. "Ми ту видимо систематско деловање Русије и изазов за источноевропске и балтичке земље", рекао је Столтенберг. Он је оптужио Русију да води "хибридни рат", који укључује комбинацију војних и невојних активности, као што су економски притисци и ширење дезинформација. "Руси воде пропагандну кампању и граде погрешну слику о ономе што се дешава, а ми томе треба да се супротставимо истином, а не контрапропагандом", казао је генерални секретар НАТО-а. Столтенберг је апеловао на европске савезнике да одвоје више средстава за одбрану, илуструјући то чињеницом да Сједињене Америчке Државе сносе више од 70 одсто укупних трошкова НАТО алијансе. "Ми већ четврт века смањујемо издатке, а претње непрестано расту. Не може се више са мање", истакао је он. Столтенбергу је одговорио председник Спољнополитичког комитета ЕП Елмар Брок, који је указао да ЕУ издваја три пута више новца од САД за хуманитарну и остале облике цивилне помоћи. "Није све у војној сили, а уместо да дајемо више пара на војску, можда би требало да боље користимо средства која су већ на располагању", рекао је Брок. Столтенберг је узвратио речима да за безбедност Европе није питање да ли треба више новца или га треба боље користити, него је потребно и једно и друго. "Треба нам и више и боље", закључио је генерални секретар Алијансе.
Прочитајте још:
Извор: Танјуг