Најновије

Руси инвестирају: Рафинерију Панчево чека нови пројекат!

БЕОГРАД- Генерални директор Нафтне индустрије Србије Кирил Кравченко изјавио је да ће ове године отпочети изградња постројења дубоке прераде у Рафинерији Панчево која ће допринети томе да то постројење доспе у сам врх рафинерија у југоисточној Европи.
Гас, гас (Фото: Соутх-стреам.инфо)

Гас, гас (Фото: Соутх-стреам.инфо)

Овај пројекат ће коштати више од 300 милиона долара. Кравченко је Радио-телевизији Србије рекао да су договорене специјалне цене за примарни бензин и гас и да је то једна од основних улога у вези са спасавањем „Петрохемије“.

„Осим тога, ми смо усаглашавали стратегију уз подршку ревизорске куће, компаније ’Мекинзи‘ за развој ’Петрохемије‘ у будућности. Сада заједно са Владом, а Влада има водећу улогу, пратимо преговоре са стратешким партнером. Наша улога овде је да максимално помажемо Влади да нађе стратешког партнера уз нашу помоћ“, прецизирао је он.

Кравченко је рекао да је на основу одлуке Владе са Министрством енергетике потписан Меморандум којим ће бити регулисани дугови предузећа која дугују НИС-у. Део дугова, већином камата, је отписан, а део дугова биће конвертован у акције „Петрохемије“. Део дугова, како је напоменуо, биће враћен одређеном динамиком у наредне две и по године. Кравченко је рекао да је урађена студија изводљивости за постројење дубоке прераде у Рафинерији Панчево.

„Пре недељу дана смо потписали прелиминарни споразум са потенцијалним партнером за изградњу. Урадили смо и додатно планирање и израду папира. Извођач радова је компанија ЦБИ, која је већ градила постројење у Рафинерији Панчево. План је да ове године отпочнемо активну реализацију овог пројекта која ће трајати три године и коштати више од 300 милиона долара. Надам се да ћемо до почетка 2019. тај пројекат завршити. То ће дићи нашу Рафинерију у сами врх рафинерија у југоисточној Европи“, објаснио је он.

Прочитајте још: СРПСКИ ТОК: Гасовод мора да иде преко СрбијеСа Копаоника поручили Вучићу: Хоћемо једнаке услове за све!
На питање да ли је тачно да су МОЛ и ИНА тражили да прерађују нафту у Рафинерији Панчево и шта би тај посао значио за НИС, Кравченко је рекао да од њега нико није ништа тражио и да нема такве информације. „Ми смо у приципу спремни, анализирамо прераду различитих типова нафте, а ако буде исплативо, нема везе одакле ћемо је добити“, додао је он.
Извор: Спутњик

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА