БРИСЕЛ - Посланици Европског парламента расправљаће сутра на пленарној седници у Стразбуру о финалној верзији резолуције о напретку Србије у европским интеграцијама, а о резолуцији ће ће гласати у среду.
Очекује се да ће предлог резолуције, настао уграђивањем посланичких амандмана у годишњи извештај који је саставио известилац Дејвид Мекалистер, бити усвојен без битних измена јер је великом већином гласова већ одобрен на седници Комитета за спољну политику ЕП у фебруару. Током бурне расправе у Комитету прошлог месеца, посланици из Хрватске тражили су да се напредак Србије на европском путу услови решавањем великог броја отворених питања између две земље, почевши од проналажења несталих из рата деведесетих, до корекције границе на Дунаву и одустајања Србије од процесуирања ратних злочина почињених на тлу Хрватске. На крају је ипак превладао став да билатералне проблеме треба решавати на билатералном нивоу а не преко ЕП, тако да су хрватски амандмани углавном одбијени, а они који су прихваћени су знатно ублажени. Усаглашена верзија резолуције, у коју је Танјуг имао увид, садржи похвале због напретка Србије у дијалогу о нормализацији односа са Приштином, спровођењу унутрашњих реформи и развоју регионалне сарадње, али и критике у вези са случајевима кршења права на слободу говора и захтев за придруживање европским санкцијама Русији.
Прочитајте још:ВЛАДА У СЕНЦИ: Погледајте пуни састав и биографије „министара у сенци“!„Србија не сме да ћути на антисрпску хистерију у Црној Гори“
Парламент сем тога “охрабрује” Европски савет да приликом одлучивања о отварању првих поглавља у преговарачком процесу узме у обзир не само досадашње напоре Србије на испуњавању техничких критеријума, него и политички контекст односа Србије са ЕУ. У тексту резолуције се наглашава да најпре треба отворити поглавља 23 и 24 која се односе на основна права и владавину закона, као и поглавље 35 које је везано за процеш нормализације односа Београда и Приштине. Парламент ће у уторак поподне расправљати, а у среду гласати и о резолуцијама о Косову, Црној Гори и Македонији. Резолуције ЕП нису обавезујуће, али су Европска комисија и Савет ЕУ дужни да их узму у обзир приликом одлучивања. Извор: Танјуг