„Посебна пажња током преговора посвећена је економији. Аргентина је један од водећих трговинских партнера Русије у Латинској Америци. За последњих десет година обим билатералне трговине порастао је три и по пута. Ипак, прошле године трговинска размена смањила се за 10,8 одсто. С председницом Аргентине разговарао сам како да обновимо узајамну трговину и да успоставимо постојани раст, односно како да повећамо инвестициони ток", рекао је председник Владимир Путин након разговора с председницом Аргентине.
Он је додао да су преговори били врло исцрпни и плодотворни. „У почетку смо разговарали у најужем саставу, у затим уз учешће шефова кључних ресора. Размотрили смо актуелна билатерална и међународна питања. Поставили смо нове задатке и дугорочне смернице", додао је Путин. Недопустива милитаризација Јужног Атлантика Путин и Киршнерова сматрају да је недопустива милитаризација области Јужног Атлантика и наглашавају да је неопходно поштовање Споразума о неширењу нуклеарног наоружања у Латинској Америци, саопштено је у заједничкој изјави лидера двеју земаља.„Председници су указали на то да је недопустива милитаризација региона Јужног Атлантика и нагласили да је неопходно да све земље поштују своје међународне обавезе, одређене Споразумом о забрани нуклеарног оружја у Латинској Америци (Споразум Тлателолко) и његовим допунским актима", пренела је прес-служба Кремља.
Прочитајте још:Влада Србије шаље 100 хиљада евра Украјини као помоћВођа навијача Албаније прети: Српским мајкама враћамо синове у ковчегу! (ФОТО, ВИДЕО)Русија подржава Аргентину у преговорима с Великом Британијом о решавању спора у вези с Малвинским острвима, изјавио је Владимир Путин.
„Русија подржава жељу Аргентине да води директне преговоре с Великом Британијом како би се што је пре могуће решио спор у вези с Малвинским острвима", рекао је Путин након разговора с колегиницом из Аргентине.
Фокландска, или Малвинска острва, како их зову у Аргентини, предмет је давног спора Аргентине и Велике Британије, који је 1982. довео до оружаног сукоба. Аргентина је покушала на силу да заузме острва која Велика Британија контролише од 1833. године. Током сукоба погинуло је 649 Аргентинаца и 255 Британаца. У 72-дневном рату победила је Велика Британија. Пре две године на Фокланду је одржан референдум о политичком статусу, на којем се огромна већина изјаснила за то да острва сачувају статус британске територије. Киршнерова против мешања у сукобе међу земљама Мешање у било какве конфликте међу земљама је недопустиво. Излаз из спорних ситуација могућ је само путем дипломатије и политике, као и уз учешће Уједињених нација, сматра Киршинерова.„Ми не подржавамо мешање трећих земаља у унутрашње послове било које суверене земље."То је веома важно, јер такво мешање може да доведе до нових проблема. Земље које се мешају у сукоб често те проблеме изокрећу или преувеличавају, па чак и провоцирају", рекла је Киршнерова током разговора.
Она је додала да Аргентина подржава одлуку Уједињених нација у вези с украјинским питањем. Резолуција 2202 Савета безбедности Уједињених нација једногласно је усвојена 17. фебруара 2015, као подршка договорима из Минска у вези с решавањем кризе у Украјини. „Сматрамо да одлуке Уједињених нација и дипломатија представљају једини пут за решавање сукоба међу земљама", додала је председница Аргентине. Извор: Спутњик