БЕОГРАД- У ноћи 23. априла 1999. у два часа и шест минута НАТО је у нападу на зграду националне телевизије усмртио 16 радника РТС-а. Председник Комисије за истрагу убистава новинара Веран Матић каже за РТС да је НАТО алијанси упућен низ питања о бомбардовању зграде РТС-а, али да одговора још нема.
Влада Србије формирала је 2013. године Комисију за разматрање чињеница до којих се дошло у истрагама које су вођене поводом убистава новинара Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића, а мандат комисије проширен је и на случај убиства медијских радника РТС-а у бомбардовању 1999. године. У прошлогодишњем саопштењу Комисије наведено је да је и команди НАТО-а упућено питање ко је донео одлуку о бомбардовању РТС-а. Председник Комисије за истрагу убистава новинара Веран Матић у разговору за Интернет портал РТС-а каже да НАТО до данас није доставио одговоре на бројна питања о бомбардовању зграде РТС-а и погибији 16 радника наше куће 1999. године. "Комисија је иницирала да тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић у склопу дописа НАТО-у у којима су се тражили подаци и о неким другим случајевима, затражи одговоре на питања о томе ко је и са којим аргументима донео одлуку да се зграда РТС-а бомбардује, ко је извршио бомбардовање, да ли су представици власти Србије били обавештени о томе да је РТС мета", објашњава Матић. Истиче да су Комисију посебно занимали подаци о комуникацијама које је Алијанса пратила и снимала, а који се тичу и случајева убистава новинара и медијских радника. Веран Матић каже да Комисија за истрагу убистава новинара нема нових доказа да су радници РТС-а можда намерно жртвовани. "Ради се на организовању разговора Комисије са свим представницима Владе и Војске из тог периода који су били у командном ланцу и који по својим функцијама и задужењима могу да сносе одговорност за нечињење када је реч о евакуацији зграде РТС-а, као и свих који су преносили одговорнима информације о томе да је РТС мета", каже Матић. Додаје да предстоје и разговори са Војнобезбедносном и Војнообавештајном агенцијом. "Ради се на томе да се пронађу сва релевантна документа за која постоје индиције да су сколоњена. Покушаћемо да реконструишемо садржај докумената преко сведочења оних који су имали увид у њих", каже Веран Матић. "Амнести интернешнел" оптужио је НАТО почетком 2000. године да је бомбардовао РТС а да притом није издао посебно упозорење, иако су знали да се у згради налази много цивила. Та организација оценила је да су цивилне жртве могле да буду избегнуте да су се "снаге НАТО-а у потпуности држале правила ратовања". "Амнести интернешнел" позвао је Алијансу и њене државе чланице да спроведу независне истраге, преузму потпуну одговорност и обезбеде надокнаду за жртве и њихове породице.
Прочитајте још:Србију очекује ударни талас имигранатаПрекипело: Генерал Диковић спрема побуну против Вучића?!
И Међународна организација за људска права "Хјуман рајтс воч" је 2000. године саопштила да није било никаквог оправдања за бомбардовање зграде Телевизије. НАТО је, иначе, више пута одбацио одговорност у вези са ваздушним нападом на Радио-телевизију Србије априла 1999. године, оцењујући да су те чињенице већ испитане у Хашком трибуналу који није покренуо истрагу нити подигао оптужницу. Командант НАТО-а у време бомбардовања Савезне Републике Југославије Весли Кларк је, одговарајући на питање новинару Џеремију Скејхилу 2007, рекао како је Слободан Милошевић, наводно, знао да ће зграда РТС-а бити бомбардована. На додатно питање новинара Скејхила да ли зна да је убијено 16 недужних цивила, Кларк је одговорио да, колико се сећа, није убијено 16 већ шест радника РТС-а и поновио да је РТС био легитимни циљ и да је та одлука одобрена у америчкој администрацији. Домаће правосуђе је 2002. године у Београду осудило бившег директор РТС-а Драгољуба Милановића на 10 година затвора због тога што није поштовао наређење Савезне владе и људе и технику изместио из објеката у Абердаревој и Хиландарској улици. У знак сећања на погинуле, у београдском Ташмајданском парку код зграде РТС-а подигнут је споменик "Зашто?", којим породице и пријатељи страдалих сваке године понављају исто питање: Зашто су они погинули? Извор: РТС