Пре пет година вредност акција компаније "Дау џонс" су се за само неколико минута стрмоглавиле за готово 600 бодова, што је највише у историји Вол Стрита. За тај колапс, популарно назван "муњевити крах", ових дана је приведен један од криваца, који је на томе зарадио милионе долара.
Пре пет година Вол Стрит је доживео 15-минутни колапс који је уздрмао највећа светска тржишта и подстакао улагаче да се запитају како један витални део глобалног финансијског система може тако лако бити "бачен на колена".
Највећи део кривице приписан једном човеку Амерички државни тужиоци ове недеље су саопштили да би се највећи део кривице за тај догађај могао приписати Навиндеру Сингу Сараоу, 36-огодишњем трговцу који је без страха од одоговрности манипулисао тржиштима из своје куће у предграђу Лондона, где је у уторак и ухапшен. Међутим, вест о његовом хапшењу је само обновила забринутост и поново навела инвеститоре да се запитају - како је појединац могао да има толики утицај на светска финансијска тржишта. Цео случај је довео у питање аутоматизоване системе комплексних финансијских тржишта преко којих бројне компаније тргују и зарађују милионе у делићу секуде. За овај случај властима је требало пет година да уђу у траг неодоворном трговцу који је долијао тек када га је оцинкарио доушник, који ће за ту услугу бити награђен са неколико милиона долара. Сарао је оптужен за давање и повлачење на хиљаде налога, од којих сваки вреди неколико десетина милиона долара, кроз стотине трговинских дана и то у покушају да смањи цену у терминским уговорима који се ослањају на вредност америчког индекса берзе "Standard & Poor’s 500". Након што би оборио цене, Сарао би купио уговор и остварио зараду, наводи се у кривичној пријави.
Дан колапса На дан када се колапс догодио, 6. маја 2010. године, тужиоци су утврдили да је Сарао велике трансакције обавио за само неколико сати, због чега је тржиште постало рањиво у тренутку када је други велики трговински налог стигао од улагача из САД-а. У раним послеподневним сатима тог дана, пад цена терминских уговора се помоћу "домино ефекта" проширио на остала тржишта. Ускоро, индекс "Dow Jones", који представља 30 највећих америчких компанија, био је у виртуалном слободном паду, у којем је за само неколико минута изгубио готово 600 бодова.
Последице Иако су главни индекси убрзо вратили већину губитка, овај догађај се сматра главним кривце што су обични Американци, који су своју уштеђевину улагали у деонице, изубили поверење у овај систем. Адвокати америчке Комисије за трговање робним терминским уговорима (ЦФТЦ), која надзире тржиште, кажу да се кривица за колапс не може свалити само на једног човека, али и неоспоравају чињеницу да је Сарао имао највећи удео у томе. Према извештају тужиоца, Сарао је зарадио 40 милиона долара тргујући истим терминским уговорима у периоду од четири године.
Прочитајте још:Хоће ли бити рата?СЕЋАТЕ ЛИ СЕ СРПСКОГ ДЕЧАКА КОЈИ ЈЕ 1995. ВОЗИО ТРАКТОР БЕЖЕЋИ ОД ОЛУЈЕ? Ово је његова трагична судбина!
Извор: Блиц