Само су наивни могли да помисле да је џихад далеко од Балкана. Показало се да радикални ислам има своје следбенике, а од када су делови региона под називом Оробпа стављени на мапу калифата Исламске државе, порастао је број исламских регрута са овог подручја.
Милитанти киднапују умове младих муслимана претварајући их у Алахове ратнике. Вођен таквим позивом на обрачун са „неверницима”, вехабиста Мердин Ибрић је у Зворнику пуцао и убио српског полицајца. Према неким проценама, на Балкану је активно најмање 20 терористичких ћелија, а више стотина муслимана је одабрало да се за калифат Исламске државе бори по фронтовима Ирака и Сирије. Још од времена рата, када су белосветски муџахедини, уз ћутање Запада, по Босни почели да шире фундаментализам, па до данашњих дана када се на „дуњалуку” – овом свету – регрутују џихадисти. Откако је Саудијска Арабија пре четири деценије почела да милијарде долара троши на градњу вехабитских џамија и медреса од Исламабада до Сарајева и Новог Пазара, и откако Исламска држава дрма Блиским истоком, ова опасна интерпретација ислама експлозивно се шири светом. Вехабистичке улеме преузимају контролу над образовањем, јавним моралом и верским институцијама. Данас се из Председништва БиХ грађани позивају на мир и на суздржаност како не би дошло до међуетничких или међурелигијских провокација, али ћутало се када је шеик Сафет Кудузовић, идеолошки регрутовао младог Ибрића да узме аутоматску пушку. „Онај ко увриједи Посланика, салалаху алејхи ве селем, бива убијан, покајао се или се не покајао, свеједно”, говорио је докторанд исламских наука из Џеде поводом афере са карикатуром француског листа „Шарли Ебдо”. Полицајац у Зворнику није вређао исламског веровесника, али је постао жртва извитоперене мржње на коју је шеик Кудузовић позивао – а да власти против њега ништа нису предузеле. Док су вехабисти у босанском селу Горња Маоча посматрани као верски фолклор, узалуд су критичари упозоравали на ово фундаменталистичко учење у темељу деловања Ал Каиде, талибана и Исламске државе.Власти су 2014. предузимале различите акције, али Зворник показује да је то недовољно да би се спречио сваки од око 3.000 потенцијалних терориста. Полицијска борба против тероризма је само једно од решења. Треба се бавити узроцима. „Неопходно је развити контранаративе, оснажити улогу породице, социјалних служби, образовних институција, медија, верских заједница…”, сматра професор сарајевског Факултета политичких наука Владо Азиновић. Није на мети само БиХ. Снажна мрежа радикалног ислама постоји на Косову, у Санџаку, Македонији, Албанији. Поклич „Алаху уакбар” с којим је млади вехабиста из Зворника отишао пред Алаха више је него озбиљно упозорење да Балкан није само извозник џихадиста, већ може да постане и поприште тероризма.
Прочитајте још:Рудан: Ми Хрвати смо клали у Јасеновцу и клаћемо опет, зато што смо фашисти!Словенско братство је заблуда осим…
Извор: Политика