БРИСЕЛ – Европска унија и Турска саопштиле су данас да ће модернизовати 20 година стару царинску унију, а Брисел је обећао да ће ублажити забринутост Анкаре око обимног трговинског споразума између ЕУ и САД.
Турска већ деценију има статус кандидата за чланство у ЕУ, будући да је преговоре о приступању Унији отпочела 2005, али тај процес годинама коче неке од кључних чланица ЕУ које се противе прилкјучењу Турске европском блоку, преноси агенција Франс прес. Царинска унија између Брисела и Анкаре успостављена је 1995. као камен темељац за чланство турске у ЕУ. Турска се, међутим, жали да је споразум застарео. Комесарка ЕУ за трговину Сесилија Малмстром и турски министар привреде Нихат Зејбекџи договорили су основне мере за проширење царинске уније да би она укључила услуге, државне уговоре и већину пољопривредних производа. „Турска није одустала од пуноправног чланства у ЕУ, а завршетак овог процеса ће нас приближити том циљу”, рекао је Зејбекџи, који је изразио забринутост у вези са Трансатланским трговинским и инвестиционим партнерством (ТТИП), пактом за слободну трговину о ком преговарају ЕУ и САД и којим би било створено највеће светско тржиште.
Прочитајте још: Пакистан купује осам кинеских подморница
МЕГА ЕКОНОМИЈА: Евроазијски економски савез и Кина стварају зону слободне трговине
„Турска жели да буде у рангу светских економских сила и желели бисмо да учествујемо у ТТИП”, рекао је Зејбекџи. Малстром је навела да Брисел жели да 20 година стару царинску унију „уведе у 21. век”, додајући да ће та иницијатива ојачати трговинске везе између ЕУ и Турске. Комесарка је такође поручила да ће информисати Анкару о напретку у преговорима о ТТИП, али да Турска не може да буде укључена у разговоре о том трговинском пакту док Брисел и Вашингтон не постигну коначни споразум. Извор: Танјуг