„Нажалост, један од проблема сваког изборног циклуса су неревидирани бирачки спискови чиме се и поред добре воље и контроле институција, домаћих и страних посматрача оставља простор за евентуалне манипулације у процесу гласања“, рекао је некадашњи начелник секретаријата Централне изборне комисије Косова Мазлум Бараљиу, преноси РТК 2.
„Ажурирање централног регистра бирача представља огроман проблем за нас јер има много људи који су само формално на списку па тако различите партије могу да искористе те људе за гласање, тако да то видим као један од највећих проблема“, рекао је Душан Радаковић, представник Демократије на делу која надгледа изборни процес.
Радаковић напомиње да је парадоксално то што по бирачком списку Косово има најстарије грађане на свету.
„Имамо људе који имају 135 година, а који су на списку. Преко хиљаду људи који имају пеко 100 година. Тако да ћу вам изнети сопствени пример. Мој отац, који је умро 2006. године и дан данас је на списку. Четири пута сам слао допис, извод умрлих да ми је отац умро, да га избаце из бирачког списка, али је он и даље на списку“, додао је Радаковић.
Бивши начелник секретаријата ЦИК Мазлум Бараљиу наводи да је кључ решења у реформи изборног закона. Направили смо два-три предлога закона, међутим ова политичка класа није имала политичку вољу да дође до промена, јер изгледа да овај систем њима више одговара, зато што можда има пуно привилегија“, рекао је Бараљиу.
Шеф Косовске агенције за статистику Иса Краснићи је недавно за Косовапресс изјавио да је број бирача са правом гласа већи од броја становника на Косову.
„Према последњем попису становништа из 2011. године, на Косову живи милион и 795.000 становника, а потенцијалних гласача је око милион и 800 хиљада, па испада да на Косову има више бирача него становника“, рекао је Краснићи.
Централна изборна комисија то објашњава чињеницом да се на бирачким списковима налазе се и имена оних који живе у иностранству, а нису обухваћена последњим пописом становништва на Косову.
Шешељ проговорио о стању Младића и Караџића! Више о томе ОВДЕ.
Извор: ФоНет