ЊУЈОРК - Нова криза прети Балкану, посебно БиХ, Македонији и Косову, јер неки лидери играју на карту национализма, док се све више обичних грађана спремно окреће ка етничким разликама, које су стварале проблеме у прошлости, упозорава амерички лист "Форин аферс".
Лист констатује да је протраћено доста времена на решавање отоврених питања, које није донело очекиване резултате. Као најопасније факторе за нестабилност БИХ, часопис наводи међуетничко радикални ислам, руски утицај у међуетничко неповерење. Лист истиче да неки од политичара предузимају конкретне кораке ка подели земље. Владајуће српске и хрватске партије недавно су објавиле своју посвећеност притајеним сепаратистичким циљевима. Тако се предочава да је парламент Републике Српске већ усвојио резолуцију за сепаратистички референдум 2018. године, уз напомену да ће тај референдум сигурно поново отворити непријатељства. Кохезија БИХ ће поново бити на тесту овог лета, јер ће у јуну бити објављени дуго одлагани резултати пописа, када се може очекивати да ће свака националност тврдити да је оштећена због системских пропуста. У јулу ће бити обележена 20. годишњица масакра у Сребреници, а наредног месеца ЕУ и ММФ ће објавити реформу акционог плана, која треба да подотакне смањење гломазне бирократије и других реформи. Јавност је одлучно против резова у јавном сектору и приватизације јавних предузећа. Лист оцнејује да позитивна страна терористичког напада у Зворнику може бити то што ће коначно међународне организације покренути на акцију. Препуцавања између Београда и Приштине, која су подржана одбијањем пет чланица ЕУ да признају независност Косова, заједно са ендемском корупциом оставила су Косово у јадном стању, констатује се у анализи. На десетине хиљада становника Косова је напустило земљу, због недостатака поверења у будућност, пише даље "Форин аферс". Постоји опсаност од пораста радикализма, међуетничког или чак унутаретничког раздора, које подржавају руски или илсамистички опортунисти, наводи лист, додајући да ако се то догоди, САД и европске дипломате ће бити присиљене да коначно одговоре на питање ко је изгубио на Балкану. "Уместо да изгради чврсте темеље да се превазиђу преостале препреке за евроатлатске интеграције, запад је дозволио да младе земље региона поново почну да греше. Македонија је добар пример за то", наводи амерички часопис. Уз интезивну међународну помоћ, од избијања непријатељстава између Македонаца и Албанаца 2001. године, постигнут је напредак у изградњи демократских институција, али је екомонија земље остала на неодрживом задуживању. Радикалне опције за уједињење Косова са Албанијом могле би поново да отворе сукоб са Србима, док Брисел подржава компромис. Истовремено на Косову се примећује активност радикалних исламиста који сеју страх у срцима Срба и умерених албанских муслимана.
Прочитајте још:Црногорац ратовао на страни Албанаца у КумановуАлбанци спремају нападе: Врање, Ниш и Краљево на мети терориста!
Постоји опасност да ће исламисти наћи зајенички циљ са радикалним албанским националистима, упозорава лист. Амерички часопис сматра да Брисел и Вашингтон треба да притисну албанске лидере да се крену напед са кључним законским реформама, док доводе Београд и Приштину да преговарају, што је сада далеко мање тешко него 2013. године. Разговори су показали да када Брисел напредак услови чланством у ЕУ, долази до напретка у њиховим односима, и Срби и Албанци почињу да се крећу према компромису. Извор: Танјуг